Dzieci w popłochu uciekały z górki

Nie tak w poniedziałkowe popołudnie miały wyglądać dla najmłodszych saneczkowe harce w wąwozie na Czechowie, na górce przy ul. Oratoryjnej. Kilkanaścioro dzieci czmychało czym prędzej do domu, gdy jedno z nich otrzymało od mamy informację, że po osiedlu krąży pedofil! Na szczęście informacja przekazywana przez popularny komunikator okazała się nieaktualna.


– Lepiej dmuchać na zimne. Informacja, którą otrzymałam była bardzo realistyczna. Od razu zadzwoniłam do córki, która bawiła się z koleżankami, aby jak najszybciej wróciła do domu – mówi mama 11-letniej Agnieszki. Co tak ją zaniepokoiło? Post z profilu facebookowego „Mamy z Lubelskiego doradzają sobie”, przekazywany poprzez popularny komunikator przez jedną z mam.

„Dziewczyny, chciałam ostrzec! Szczególnie mamy z Czechowa. Wczoraj krążył po osiedlu jakiś mężczyzna i zaczepił syna znajomych, powiedział mu że jego mama złamała nogę i kazała mu natychmiast wracać do domu i on po niego przyjechał. Chłopiec się zgodził, ale na szczęście w ostatniej chwili przypomniał sobie, że ma z nikim nie chodzić nigdzie i absolutnie nie siadać do samochodu i chłopiec uciekł. W domu oczywiście okazało się, że wszystko jest w porządku. Sprawa jest zgłoszona na policję, niestety chłopiec ze stresu nie pamięta jak ten mężczyzna wyglądał. Wyczulcie swoje dzieci, przypominając o zasadach bezpieczeństwa i najlepiej wymyślcie z dzieckiem hasło, którym będziecie się posługiwać przez osoby trzecie w nagłych wypadkach” – informowała pani Marta. Jak się okazuje post został zamieszczony przez nią 18 listopada ubiegłego roku i teraz żyje w internecie swoim życiem. Na pewno jednak takich sygnałów nie wolno bagatelizować. Warto też porozmawiać z dziećmi, by wiedziały jak zachować się w sytuacji, gdy zaczepi ich jakiś nieznajomy.

– Jako policja zawsze apelujemy o rozwagę i ostrożność. Przypominamy, że rodzice powinni sprawować nadzór nad swoimi dziećmi. Powinni też uczulić swoje pociechy, by nie rozmawiały z nieznajomymi i pod żadnym pozorem nie wsiadały z nimi do samochodu. Komenda Miejska Policji w Lublinie prowadzi szereg działań prewencyjnych propagujących bezpieczne zachowania dzieci i młodzieży, w tym projekt edukacyjny: “Bezpieczeństwo dzieci w domu, szkole i na ulicy”. Jego celem jest przybliżenie dzieciom obrazu sytuacji i zagrożeń, które mogą wydarzyć się w domu, szkole i na drodze – mówi kom. Kamil Gołębiowski, oficer prasowy KMP w Lublinie. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here