Dziel się Uśmiechem” także we Włodawie

Aż 76% dzieci w naszym kraju ma próchnicę a na każde dziecko przypadają średnio 3 chore zęby – wynika z danych zebranych przez IPSOS podczas czwartej edycji programu „Dziel się uśmiechem”.

Jak podkreślają eksperci, fatalny stan higieny jamy ustnej wśród najmłodszych jest wyjątkowo alarmujący, gdyż prowadzi do ciężkich chorób, przez co może rzutować na całe dorosłe życie. Chore zęby to nie tylko problem stomatologiczny i estetyczny – lekarze wiążą je z m.in.: chorobami serca, rakiem trzustki czy chorobami układu oddechowego. – Niewiele osób zdaje sobie sprawę z wpływu higieny jamy ustnej na zdrowie całego organizmu. Przykładowo, ryzyko wystąpienia chorób serca u osób, które borykają się z chorobami przyzębia jest aż do 70% wyższe. Wykształcenie prawidłowych nawyków higieny jamy ustnej już w dzieciństwie to podstawa do zdrowia w przyszłości – komentuje prof. dr hab. med. Bartłomiej W. Loster, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Właśnie dlatego powstał program „Dziel się Uśmiechem”, który jest realizowany w ramach współpracy Polskiego Czerwonego Krzyża oraz firmy Wrigley Poland. Partnerami akcji są Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Polskie Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej oraz Grupa LUX MED. – W ciągu ostatnich lat udało nam się dotrzeć z akcją do dzieci w całej Polsce. Do tej pory z bezpłatnych przeglądów skorzystało 35 tysięcy uczniów w wieku 5-13 lat, a 350 tys. wzięło udział w zajęciach edukacyjnych w ramach Klubu Wiewiórka PCK prowadzonych przez specjalnie przeszkolonych wolontariuszy PCK. W tym roku, przy wsparciu naszych partnerów planujemy przeprowadzić przeglądy i zajęcia dla kolejnych 110 tys. dzieci – mówi Katarzyna Stępińska, kierownik Działu Programowego Biura Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża.
Pierwsze przeglądy w ramach akcji „Dziel się Uśmiechem” już się odbyły. W dniach 24-25 października specjaliści dotrą do Włodawy, gdzie w SP nr 3 przy ul. Sierpińskiego będą zachęcać dzieci do prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. (b)