Dzieła Romańczuka ponownie w Bibliotece

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie można oglądać wystawę malarstwa Edwarda Romańczuka. Po raz pierwszy prace krasnostawskiego artysty można było oglądać w placówce 40 lat temu.

E. Romańczuk urodził się w 1948 r. w Orłowie Murowanym w gminie Izbica. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu oraz Studium Nauczycielskie w Lublinie na kierunku wychowanie plastyczne i zajęcia praktyczno-techniczne. Od 1973 r. do 2016 r. pracował jako plastyk w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie. Wernisaż otworzyła dyrektor MBP Małgorzata Antoniak, która powitała gości, a wśród nich m.in. przewodniczącego rady powiatu krasnostawskiego Marka Nowosadzkiego i zastępcę burmistrza Krasnegostawu Wojciecha Kowalczyka. Następnie głos zabrał bohater spotkania, który opowiedział o swojej drodze artystycznej. Pierwszą indywidualną ekspozycją artysty była wystawa grafiki, która odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej 40 lat temu.
– Obecna wystawa składa się z trzydziestu obrazów wykonanych techniką olejną oraz akwarelą. Eksponowane prace mają charakter przekrojowy, albowiem powstały w różnych etapach życia twórcy, począwszy od tych pierwszych, powstałych zaraz po ukończeniu szkoły, a skończywszy na namalowanych w ostatnich latach. Tematem, do którego artysta najchętniej wraca, jest natura przedstawiana w pełnej prawdzie o niej samej bez żadnych niedomówień oraz świat pozornie zwykły, normalny, którego wielu z nas na co dzień nie dostrzega – mówi Małgorzata Antoniak, dyrektor MBP. Ekspozycję można oglądać od 22 lutego do 15 marca. (k)