Dzielnice dzielą pieniądze

Kolejne lubelskie dzielnice podzieliły tegoroczną rezerwę budżetową. Rada dzielnicy Czuby Północne rozdysponowała 129 tys. zł na remonty chodników i placów na wszystkich czterech osiedlach.

– Zdecydowaliśmy się również i w tym roku na szybki podział pieniędzy przypadających na dzielnicę. Miejskie przetargi mają swój określony czas, chcieliśmy mieć pewność, że środki zostaną dobrze rozdysponowane – mówi Mieczysław Biszkont, przewodniczący zarządu dzielnicy Czuby Północne.
W tym roku mieszkańcy mogą liczyć na remont chodnika przy ulicy Jutrzenki na osiedlu Ruta. Za kwotę 31 250 zł odnowiony zostanie 110 metrów chodnika od ul. Filaretów w kierunku ul. Różanej. Dzięki dzielnicowym środkom zmieni się też okolica przychodni Famil-Med na osiedlu Łęgi. (za kwotę 31 250 zł) Odremontowany zostanie plac między przychodnią, kliniką weterynaryjną a Przedszkolem nr 31 przy ulicy Tymiankowej. Zmieni się też nieco rejon ulicy Przytulnej 4 na osiedlu Skarpa. Radni przeznaczyli kwotę 31 250 zł na wykonanie placu do zawracania. Prace na ul. Przytulnej zbiegną się z miejską inwestycją. Ratusz ogłosił niedawno przetarg na wykonanie remontu na całej długości tej osiedlowej uliczki. Nawierzchnia z płyt betonowych i asfaltu zostanie tu zastąpiona kostką brukową. Tak samo ma być z chodnikiem. Remont ma być ukończony do końca maja bieżącego roku.
Z kolei na osiedlu Błonie, na ulicy Husarskiej, na sportowym placyku w pobliżu betonowych kortów tenisowych dodana zostanie bezpieczna, miękka nawierzchnia. Dodatkowo w tym miejscu pojawi się trampolina, która na pewno ucieszy najmłodszych. Koszt to kwota 31 250 zł. Rada dzielnicy postanowiła również dofinansować wycieczkę dla członków z Klubu Seniorów „Ruta” przy ul. Jana Pawła II, zorganizowaną przez Zespół Ośrodków Wsparcia w Lublinie przy Lwowskiej kwotą 1560 zł.

Na Kalinowszczyźnie priorytetem chodnik

Radni Kalinowszczyzny zadecydowali o podziale rezerwy na lokalne inwestycje na ostatnim posiedzeniu rady dzielnicy, 28 lutego. – 120 tysięcy złotych trafi na remont chodnika przy blokach wzdłuż ulicy Niepodległości, aż do końcowego przystanku linii numer 6 – mówi Adam Osiński, przewodniczący zarządu dzielnicy Kalinowszczyzna.
3 tys. zł zostanie przeznaczone na zakup ławek, które staną przy al. Andersa i ul. Lwowskiej. – Czynimy to z myślą o mieszkańcach, zwłaszcza starszych, którzy potrzebują miejsc, by choć na chwilę przysiąść. Ławki widzielibyśmy m. in. przy pasażu na Lwowskiej, również w stronę cmentarza, przy ul. Unickiej – mówi przewodniczący Osiński.
Z pozostałych środków radni chcą wyremontować schody przy ulicy ul. Krzemienieckiej.

Konstantynów systematycznie i do celu

W tym roku 129 tys. zł na Konstantynowie przeznaczonych zostało na dwa projekty: doposażenie placu zabaw na ul. Mieczysława Romanowskiego i dokończenie skweru przy ul. Bohaterów Monte Cassino.
– Uważam że powinniśmy najpierw dokończyć rozpoczęte projekty, a dopiero w drugiej kolejności realizować inne inwestycje – mówi Zofia Polska, przewodnicząca zarządu dzielnicy Konstantynów. – Staramy się kończyć je z naszych środków z rezerwy celowej – dodaje.
Na placu zabaw przy al. Smorawińskiego przybędzie liniowiec, czyli wysoka na trzy metry konstrukcja do wspinania dla starszych dzieci. Jej koszt to ponad 21 tysięcy złotych. Zamontowane zostaną też stojaki na rowery i jedna bramka do gry w piłkę. Podobny linowiec pojawić się ma w przyszłości również na placu zabaw przy ul. Bohaterów Monte Cassino. Za pomnikiem powstańców styczniowych, na zielonym skwerze, w cieniu drzew, powstała już siłownia z kilkoma urządzeniami. Miejsce będzie sukcesywnie doposażone w urządzenia do zabaw dla dzieci. Dzielnicowi radni liczą też na dofinansowanie prac końcowych ukończenia z nowego programu Ministerstwa Sportu i Turystyki – OSA, czyli budowy Otwartych Strefy Aktywności. W dzielnicy w tym roku realizowany będzie także projekt z tegorocznego Budżetu Obywatelskiego – wykonanie remontu ul. Kruka od ul. Powstania Styczniowego do ul. M. Romanowskiego. Jego koszt to 149 927,00 zł. Dodatkowo realizowane ma być również odwodnienie ulicy Władysława Czarkowskiego, ze środków budżetu miasta – koszt około 500 tys. (EM.K., Ch)