Dzień Dziecka Utraconego

15 października 2017 roku w Lublinie po raz dziewiąty obchodzono Dzień Dziecka Utraconego. W kościele pw. Św. Ducha przy ul. Krakowskie Przedmieście odprawiona została msza św. w intencji rodziców, którzy stracili dzieci.


Jak co roku wydarzenie zgromadziło kilkaset osób, które w ten sposób pragnęły uczcić pamięć swoich dzieci. Msza św. była okazją do wspólnej modlitwy. Od kilku lat w naszym mieście trwają starania Grupy Rodziców Po Stracie o budowę Pomnika Dziecka Utraconego. Taki monument-mogiła zostanie wzniesiony najprawdopodobniej w przyszłym roku na cmentarzu komunalnym na Majdanku, w pobliżu miejsca zarezerwowanego pod budowę kaplicy. Z myślą o rodzicach dotkniętych utratą dziecka powstała także Księga Dzieci Utraconych, w której rodzice mogą zapisywać imiona swoich zmarłych dzieci. Od 8 października, będzie ona wyłożona w Kościele pw. Św. Ducha w Lublinie (ul. Krakowskie Przedmieście 1). – Wszystkie imiona są odczytywane podczas naszych comiesięcznych eucharystii , które odbywają się o godz. 15, w pierwszą sobotę miesiąca (od listopada do czerwca), w kościele pw. św. Ducha w Lublinie – mówi ks. Piotr Drozd, wicerektor kościoła pw. św. Ducha w Lublinie, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej. Imiona zmarłych dzieci można zapisać również w Internetowej Księdze Dzieci Utraconych, dostępnej na stronie:www.rodzicepostracie.lublin.pl.
– Niestety, wciąż nie ma społecznego przyzwolenia na przeżywanie przez rodziców żałoby po przedwczesnej utracie dziecka (np. w wyniku poronienia). Wciąż pokutuje wizja płodu, a nie dziecka poczętego, które rodzice mają prawo odebrać ze szpitala, nadać mu imię i pochować w rodzinnym grobie – mówi ks. Piotr Drozd. Dla rodziców, którzy utracili swoje dzieci, Grupa Rodzice po Stracie organizuje rekolekcje w dniach 24-26 listopada 2017 roku w Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy. – Zapraszamy rodziców, którzy utracili swoje dzieci bez względu na wiek i okoliczności śmierci – mówi Katarzyna Klimek. Szczegóły i zapisy na rekolekcje poprzez formularz na stronie: www.rodzicepostracie.lublin.pl/rekolekcje/. (EM.K.)

Każde dziecko, zgodnie z polskim prawem, można pochować, niezależnie od długości trwania ciąży. Pracownik szpitala powinien wystawić pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka martwego, a rodzice mogą je pochować, korzystając z płatnego zasiłku pogrzebowego. Ważne jest tu określenie płci dziecka – bez jej znajomości dziecka nie można zarejestrować w Urzędzie Stanu Cywilnego i uzyskać zwrotu kosztów pogrzebu. W takim przypadku na koszt własny można zrobić badania genetyczne.