Dzień Teatru Publicznego 2020 online!

Internetowe wydarzenia z okazji Dzień Teatru Publicznego w TM w Lublinie potrwają cały tydzień

Epidemia trwa. Kultura ciągle jeszcze w większości przypadków dostępna jest w Internecie. Nic więc dziwnego, że przypadający 16 maja Dzień Teatru Publicznego Teatr Muzyczny i Teatr im. H.Ch. Andersena świętują w sieci.


Świętują, bo w tym roku ten dzień trwa aż tydzień! To prezent dla wszystkich, którzy nie mogą odwiedzić zamkniętych z powodu pandemii teatrów. Co roku sztandarową akcją tego święta był „Bilet do teatru za grosze”. W tym roku wszystko mamy za darmo i w dodatku przez siedem dni! Musimy za to przeboleć, że nie możemy go świętować tak, jak przywykliśmy od 2015 r., kiedy ustanowiono Dzień Teatru Publicznego, i że tegoroczne propozycje są do obejrzenia w sieci. Przygotowano wydarzenia znane i lubiane, o których już informowaliśmy, ale też nowe, powstałe z myślą o Dniu Teatru Publicznego.

I msza, i teledysk…

Ci, którzy na bieżąco śledzą strony Teatru Muzycznego, nie przeoczyli na pewno zaprezentowanego 17 maja nagrania „Mszy lubelskiej” – to pierwszy w historii Lublina utwór oratoryjny poświęcony naszemu miastu. Jej premiera miała miejsce 9 czerwca 2010 r. w lubelskiej archikatedrze. Teatr zaprezentował jej nagranie z kwietnia 2011 r., w którym udział wzięli soliści związani z Lublinem: Renata Drozd, Kaja Mianowana, Andrzej Wiśniewski i Marcin Żychowski z towarzyszeniem dwóch chórów oraz orkiestry symfonicznej pod dyrekcją Jacka Bonieckiego.

Celem wydarzenia było uczczenie 100. rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II. A 18 maja – dokładnie w setną rocznicę urodzin naszego wielkiego rodaka – o godz. 19:00 na stronie TM będziemy mgli śledzić kolejne wyjątkowe wydarzenie – premierę online teledysku „Barka”. Ulubioną pieśń Jana Pawła II zaśpiewają: Krzysztof Cugowski, Kamila Lendzion, Stanisław Leszczyński, Jakub Piotrowski, Krzysztof Pachla, Magdalena Rembielińska, Agnieszka Schulz-Brzyska oraz Mariola Zagojska. Widzowie przed monitorami i ekranami też mogą włączyć się w akcję „Cały Lublin śpiewa Barkę”

Dzień Teatru Publicznego w TM potrwa cały tydzień. W jego trakcie we ramach akcji #czekamy lubelscy artyści na facebookowej scenie placówki będą czytać wybrane przez siebie bajki i wiersze, śpiewać i tańczyć. Działania placówki nieustannie wspiera jej Mecenas Kultury-Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.

Andersen kusi

Dzień Teatru przez cały tydzień świętuje również Teatr im. H.Ch Andersena. 17 maja o godz. 12:00 w ramach cyklu „Teatralne podróże” Andersen przygotował tym razem spotkanie na żywo pt. „WYSPA TEATRALNEGO Q&A” z aktorami: Adamem Organistą i Kacprem Kubcem. Widzowie w jego trakcie poznawali pracę aktora teatru lalkowego oraz zaznajomili się z nową maskotką teatru.

Poniedziałek godzina 18.00 to stała pora na „Domowe czytanie Andersena”. 18 maja zaprasza Łukasz Staniewski – przeczyta czyta baśń Andersena pt. „Imbryk” – emisja wideo dostępna będzie na stronie teatru oraz na jego Facebooku 24 godziny do wtorku 19 maja do godz. 18.00. Wtorek to czas na cykliczne „Spotkania z lalką teatralną”. 19 maja o godz. 9.30 poznamy lalkę bunraku. Kolejne odsłony spotkań przygotowanych przez pedagożkę teatralną Teatru Andersena Małgorzatę Adamczyk dostępne bez ograniczeń na stronie teatru oraz na jego Facebooku.

Środa 20 maja godz. 18.00 to kolejna odsłona „Domowego czytania Andersena”. Tego dnia Kacper Kubiec przeczyta baśń patrona teatru pt. „Latający kufer”. Czwartki godz. 9.30 to pora na „Teatralne podróże”. Tym razem z autorką cyklu Małgorzatą Adamczyk zwiedzimy „Wyspę narzędzi” i poznamy te, które pomagają w pracowni stolarskiej, krawieckiej i mechanizatorskiej lubelskiego teatru dla dzieci. Filmy dokumentujące poprzednie odcinki cyklu dostępne na stronie teatru oraz na jego Facebooku.

Piątek 22 maja godz. 9.30 to czas na spektakl prawie jak w teatrze, czyli emisję archiwalnego nagrania sztuki „Grzeczna” na podstawie opowiadania Gro Dale – premiera 23 stycznia 2020 r. (dla dzieci powyżej 5. roku życia).

W sobotę 23 maja o godz. 12.00 poznamy finałową piosenkę – „Tu mieszkam właśnie ja” – z planowanego do wystawienia we wrześniu br. spektaklu „Pippi Langstrump” według książki Astrid Lindgren. Nagranie powstało specjalnie z myśli o tegorocznych obchodach Dnia Teatru Publicznego. Jego wykonawcami są aktorzy występujący w spektaklu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Ambasador Szwecji w Polsce Stefan Gullgren. Sponsorem spektaklu jest Lubelski Węgiel „Bogdanka” S. A. Opr. JD