„Dziewiętnastka” potrzebna cały dzień przez cały tydzień

O wydłużenie i zwiększenie częstotliwości kursów linii numer 19, jeżdżącej między elektrociepłownią Wrotków na ulicy Inżynierskiej a osiedlem Poręba na Czubach, wnosi radny Leszek Daniewski. Pomysł popierają mieszkańcy osiedli Kruczkowskiego i Nałkowskich. Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie analizuje napełnienie autobusów na podstawie zapisów z kamer monitoringu.
Sześć połączeń między godzinami 5 a 8.15 i pięć między 13 a 16.20 – tak wygląda rozkład jazdy na pierwszym przystanku na osiedlu Poręba w dzień powszedni. Z elektrociepłowni przy ulicy Inżynierskiej między 5.30 a 7.30 startują tylko cztery kursy, a od 13.15 do 16.30 pięć autobusów. „Dziewiętnastka” nie kursuje w weekendy ani święta, przez co przylgnęła do niej łatka „przemysłowej” – służącej przede wszystkim pracownikom elektrociepłowni na Wrotkowie.
O zmianę tego stanu rzeczy prosi prezydenta Lublina radny Leszek Daniewski (PO). – Korekta rozkładu jazdy umożliwiłaby bezpośredni dojazd do trzech lubelskich uczelni: Politechniki, UMCS i Uniwersytetu Przyrodniczego. Po jej wprowadzeniu autobusy tej linii kursowałyby ulicą Głęboką (nie tak jak dotychczas Zana), a następnie ulicą Filaretów lub Wileńską do pętli na osiedlu Poręba – proponuje Leszek Daniewski.

Mieszkańcy chcą zmian w linii nr 19 również dlatego, że nieliczne spośród kursujących autobusów „dublują” się na trasie „157”. – Jednocześnie mieszkańcy proszą, aby autobusy nr 19 kursowały przez cały dzień we wszystkie dni tygodnia – kończy interpelację radny.
Wiemy, że ZTM nie planował wcześniej zmiany trasy i częstotliwości kursowania linii nr 19. – Wprowadzenie zmian w układzie linii lub częstotliwości linii nr 19 wiązało się będzie z koniecznością zmiany istniejącego rozkładu jazdy. Może to uniemożliwić utrzymanie istniejących godzin dojazdu i powrotu z pracy w rejon ul. Inżynierskiej – odpowiada Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta Lublina, który zobowiązał ZTM do przeprowadzenia analizy zaproponowanych rozwiązań i aktualnego wykorzystania linii nr 19. – Zabezpieczyliśmy już zapisy monitoringu, na podstawie których zostanie dokonana analiza obłożenia autobusów. Na wyniki trzeba będzie trochę poczekać – zapowiada Justyna Góźdź, rzecznik prasowy ZTM. CH