Dziki parking udręką parafii

Tak wyglądał skwer przy kościele ewangelickim w latach trzydziestych XX wieku

Kierowcy urządzili sobie dziki parking przy Sądzie Okręgowym w Lublinie. Regularnie wyłamują słupki blokujące wjazd i rozjeżdżają zielony skwer przy kościele ewangelicko-augsburskim św. Trójcy przy ul. Ewangelickiej w Lublinie. Proboszcz, ks. Grzegorz Brudny, nie ma już sił walczyć z taką dewastacją.


– Przykro na to patrzeć, ale regularnie widuję samochody zaparkowane na zielonym terenie należącym do luteran. Cała trawa jest rozjeżdżona kołami samochodów, a przecież w tym miejscu był kiedyś zielony skwer – mówi pan Tomasz, czytelnik „Nowego Tygodnia”.

Z darmowego parkingu w ścisłym centrum miasta, mimo znaku zakazu i informacji, że teren jest własnością prywatną chętnie korzystają co chytrzejsi kierowcy. Wykorzystują fakt, że teren należy do parafii i bez wezwania gospodarza terenu straż miejska nie może ukarać nikogo mandatem. Sprawa ciągnie się od 2015 roku, gdy na czas remontu sądu okręgowego samochody miały zgodę na wjazd na teren przy parafii. Teraz teoretycznie drogę powinien zagradzać im składany słupek, ale, jak przyznaje ks. proboszcz, jest on regularnie niszczony.

– Słupek parkingowy, stojący na drodze prowadzonej do budynku sądu okręgowego, jest bardzo często uszkadzany przez kierowców. Zanim zostanie naprawiony, droga jest zastawiana przez samochody – mówi ks. Grzegorz Brudny, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Lublinie. Jak dodaje, parafia na stałe współpracuje z sąsiadującym z nią sądem i wspólnymi siłami uszkodzenia zostają naprawiane.

O parkowanie w tym miejscu zapytaliśmy Straż Miejską w Lublinie – Teren jest własnością prywatną, należącą do parafii ewangelicko-augsburskiej. Niemniej jednak jest to również teren ogólnodostępny dla mieszkańców Lublina. Dlatego musimy ponownie zapytać proboszcza parafii, ks. Grzegorza Brudnego, czy wyraża zgodę na parkowanie samochodów w tym miejscu – mówi Robert Gogola, rzecznik prasowy lubelskiej Straży Miejskiej.

Proboszcz ks. Grzegorz Brudny stwierdził tylko, że parafia we własnym zakresie zabezpieczy jednak wjazd na swój teren. (EM.K.)

Dziś jest zniszczony przez często parkujące tu samochody

Potrzeb jest wiele…

Spytaliśmy ks. Grzegorza Brudnego, proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy, czy w miejscu dzikiego parkingu mógłby powstać znów zielony skwer. Odparł, że wszystko zależy od możliwości finansowych parafii. Tej jednak brakuje środków. Pilnego remontu wymaga sama świątynia lubelskich luteran. Zabytkowy kościół świętej Trójcy, wzniesiony w 1788 roku, wymaga poważnej renowacji, a o środki na jej przeprowadzenie parafianie starają się od lat. Szansą na zmianę wyglądu świątyni i jej otoczenia są środki z Funduszy Norweskich, o pozyskanie których aktualnie stara się ta społeczność. Parafia Ewangelicko-Augsburska w Lublinie istnieje ponad dwieście lat. W chwili obecnej liczy 216 członków. Większość obecnych parafian stanowią konwertyci, czyli osoby, które zmieniły swoje wyznanie.