Dziób w dziób

Teatr Andersena w ubiegłą sobotę wystawił nową sztukę dla dzieci. „Dziób w dziób” – to pierwsza premiera teatru pod zarządem nowego dyrektora Krzysztofa Rzączyńskiego, który w sierpniu br. zastąpił na tym stanowisku Arkadiusza Klucznika.


„Dziób w dziób” to współczesny dramat napisany przez Malinę Prześlugę. Jego akcja dzieje się w miejskim blokowisku, a bohaterami jest zgraja gołębi i rezolutny wróbel. – Tematem sztuki jest doświadczenie obcości, inności. Wróbel Przemek bardzo chce zostać gołębiem, bo gołębie zrzeszają się w bandy a wróble w zgraje – mówi Elżbieta Depta reżyserka spektaklu, laureatka Nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Scenografia przenosi nas na zwyczajne podwórko: są śmietniki, jest stary trabant, wszędzie pełno farby i napisów. Królują tu gołębie, które do niedawna rządzone były przez Janusza. Choć nie ma na to dowodów, gołębie myślą, że został on zjedzony przez kota i postanawiają się zemścić. Do ich bandy bardzo chce przyłączyć się wróbel Przemek, któremu mimo sprzeciwu pozostałych gołębi pomaga jeden z nich – gołębica Mariola. – Ten dramat może być czytany na wielu poziomach. To tekst dla dzieci powyżej 6. roku życia, ale i dla dorosłych, bo odnosi się do współczesnej sytuacji w Polsce – mówi Krzysztof Rzączyński, dyrektor Teatru Andersena. Scenografia jest bardzo nietypowa – artystyczne małżeństwo: scenografka i twórca lalek Agata Andrusyszyn-Chwastek i Patryk Chwastek postawili na materiały recyklingowe. Głównym rekwizytem jest prawdziwy samochód. Część lalek wykonały również dzieci podczas warsztatów teatralnych. Na scenie pojawiają się nowi aktorzy: Katarzyna Borek, grająca gołębicę Mariolkę i Piotr Bublewicz odgrywający rolę wróbla Przemka. Do roli musieli nauczyć się sztuki beatboxu, czyli rytmicznego i szybkiego tworzenia dźwięków. Spektakl trwa 70 minut, jest dynamiczny, nie unika trudnych tematów, takich jak odrzucenie, inność, siła stereotypów, zemsta czy akceptacja. „Dziób w dziób” będzie grany do 22 grudnia, od wtorku do piątku w godzinach 9.30 i 11.30. Cena biletów: – 17 złotych. Kasa biletowa w Centrum Spotkania Kultur jest czynna od wtorku do piątku w godzinach 11.00-15.00 oraz dwie godziny przed spektaklem, włączając w to weekendy. Tel. 81 532 32 25 (EM.K.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here