Dziwny przypadek COVID-19 w DPS

Około 90 podopiecznych i 24 pracowników Domu Pomocy Społecznej w Bończy w gminie Kraśniczyn przeszło testy na koronawirusa po tym, jak okazało się, że jeden ze starszych mężczyzn, przebywających w placówce, jest zakażony. – To o tyle dziwne, że wszyscy przebadani okazali się zdrowi. Nie mamy pojęcia, jak ten mężczyzna mógł się zarazić – mówi Andrzej Leńczuk, starosta krasnostawski.

Ostatnie dni przyniosły trzy kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w powiecie krasnostawskim. Dwa, zupełnie bezobjawowe, ujawniły się u kobiety i mężczyzny przebywających na kwarantannie po powrocie z zagranicy, trzeci wywołał jednak sporo zamieszania.

– Jeden ze starszych podopiecznych DPS w Bończy miał zostać przewieziony do innej placówki. Wykonano profilaktyczny test na obecność koronawirusa i okazał się on pozytywny. Mężczyzna od razu został przewieziony na oddział zakaźny szpitala w Chełmie – mówi „Nowemu Tygodniowi” Andrzej Leńczuk, starosta krasnostawski.

Władze zareagowały błyskawicznie. Zwołano Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, dostępu do DPS w Bończy pilnowali policjanci i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. – Przywieźliśmy 24 łóżka dla pracowników DPS, dowieźliśmy wodę. Ok. 90 podopiecznych i wspomniani pracownicy, w piątek, 29 maja, przeszli testy na koronawirusa. Do momentu uzyskania wyników nikt nie mógł opuścić obiektu. W sobotę przed południem okazało się, że żadna z badanych osób nie jest zakażona – mówi Leńczuk.

Starosta przyznaje, że sprawa jest dziwna. – Skoro nikt nie ma korona wirusa, to skąd zakażenie u wspomnianego podopiecznego? Może wynik jego testu był błędny, może zdrowy człowiek pojechał do szpitala? – zastanawia się i dodaje, że najważniejsze, że u nikogo związanego z DPS w Bończy jednak nie wykryto Covid 19. – Placówka wróciła już do normalnego funkcjonowania – podsumowuje starosta.

Sprawę skomentowała też wójt gminy Kraśniczyn, Monika Grzesiuk. – Bardzo gorąco i serdecznie pozdrawiam wszystkich pracowników i podopiecznych DPS w Bończy. Cieszę się z tak dobrej wiadomości. Byliście Państwo naprawdę dzielni – napisała na swoim profilu facobookowym. Wójt podziękowała też wszystkim zaangażowanym w akcję, jaka miała miejsce w DPS w Bończy.

– Składam podziękowania na ręce Pana Starosty Andrzeja Leńczuka, dyrektora DPS w Bończy Pana Mariusza Rysaka, JS 2011 Krasnystaw im. Cichociemnych, Komendzie Policji, PSSE w Krasnymstawie, Żołnierzom z WOT, Jednostce OSP z Kolonii Bończa oraz Wszystkim, którzy okazali swoje wsparcie. To był trudny czas, tylko współpraca pozwoliła go przetrwać – napisała Grzesiuk. (kg)