Efekty wichury

Trudny początek tygodnia. Na poniedziałek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem nawet do 100 km/h. Nie obyło się bez szkód w mieście i powiecie chełmskim.

(17 stycznia) Poniedziałkowe załamanie pogody odbiło się na bezpieczeństwie na drogach. W kilku miejscach powiatu chełmskiego strażacy usuwali powalone na jezdnię przez silny wiatr konary drzew (Liszno-Kolonia pod Rejowcem Fabrycznym, Tytusin w gminie Chełm). Najgorzej było jednak wieczorem w Bukowie Małej pod Sawinem, gdzie rosnące na prywatnej działce dwa olbrzymie drzewa chyliły się pod naporem wiatru. Jedno poleciało prosto na linię energetyczną, w przypadku drugiego istniało zagrożenie, że lada moment zwali się na stojący na sąsiedniej działce budynek gospodarczy. Strażacy zabezpieczyli teren i wycięli drzewo.

Z kolei w mieście, około godziny 19:40, służby otrzymały zgłoszenie, że wichura zerwała blachę z dachu kamienicy przy ul. Szkolnej 15. Do czasu przyjazdu strażaków teren zabezpieczała straż miejska. – Istniało zagrożenie dla przechodniów – mówi bryg. Wojciech Chudoba, zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie.

Nie pierwszy raz strażacy musieli interweniować w związku z zagrożeniem przy ul. Szkolnej. Opuszczona od lat kamienica ma kilku właścicieli, którzy nie mieszkają w Chełmie, niektórzy w ostatnich latach zmarli, a sprawy spadkowe były nieuregulowane. Nie ma kogo pociągnąć do odpowiedzialności, by zabezpieczył lub wyburzył ruinę. Efekty? Niejednokrotnie fragmenty tynku i cegły czy sypiącego się komina leciały na chodnik, tak że przechodnie musieli uciekać na drugą stronę ulicy. Raz też silny wiatr wybił szyby w czterech oknach pustostanu.

– Budynek ma obecnie ośmiu współwłaścicieli, w tym Skarb Państwa, który niedawno uzyskał 1/3 udziału na mocy przeprowadzonego wcześniej postępowania spadkowego. Nieruchomość ma nieuregulowany stan prawny i nie ma założonej księgi wieczystej – informuje Damian Zieliński z Gabinetu Prezydenta Miasta Chełm.

Miasto nie stara się przejąć na własność kamienicy, ale dzięki temu, że 1/3 udziału przeszła w ręce Skarbu Państwa, PUM zabezpieczył chociaż parter budynku i wnęki okienne płytami.

– Nie zostaliśmy poinformowani o poniedziałkowej akcji, jednak zainteresujemy się sprawą – mówi Jacek Osmoła, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego miasta Chełm.

W przeszłości nadzór prowadził już postępowanie w sprawie kamienicy przy ul. Szkolnej. (pc, fot. Straż Miejska Chełm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here