Ekspresówką za 7 lat?

W połowie 2023 roku mamy pojechać drogą ekspresową z Piask do Dorohuska i północną obwodnicą Chełma. Tak zakłada proponowany przez Prawo i Sprawiedliwość Program Budowy Dróg Krajowych i Autostrad. Inwestycja ma ruszyć z końcem 2019 roku.

Prawo i Sprawiedliwość określiło, jakie inwestycje infrastrukturalne zamierza zrealizować na terenie województwa lubelskiego. Wiadomo, że jednym z priorytetowych przedsięwzięć jest Via Carpatia, łącząca litewską Kłajpedę z greckimi Salonikami. Na Lubelszczyźnie ma być realizowany odcinek drogi ekspresowej nr 19, biegnącej z Białegostoku, przez Lublin do Rzeszowa i dalej do granicy państwa polskiego. Niebawem ruszy dalsza budowa S17 z Kurowa w kierunku Warszawy. Już rozpoczęły się prace, związane z budową odcinka S12 z Puław do węzła Kurów Zachód.

Obecnie na etapie przygotowań są dwie drogi, które przebiegają przez nasz region. Mowa o S12 z Piask do Dorohuska i S17 z Piask do Hrebennego, przez Krasnystaw.
Ekspresówka „Dwunastka” docelowo ma liczyć 315 km i łączyć Piotrków Trybunalski przez Opoczno, Radom, Puławy, Lublin z Dorohuskiem. Według zapowiedzi PiS budowa odcinka z Piask do Dorohuska, wraz z północną obwodnicą Chełma, ma się rozpocząć z końcem 2019 roku. Chełmianie ekspresówką do Lublina czy Warszawy najwcześniej pojadą w połowie 2023 roku. Trasa Piaski – Dorohusk ma być podzielona na trzy odcinki. Pierwszy, najkrótszy z Piask do Dorohuczy, drugi jest najdłuższy – z Dorohuczy do Chełma, a trzeci ze Srebrzyszcza do Dorohuska. Cały odcinek będzie fragmentem trasy europejskiej E373 biegnącej aż do Kijowa.

W ostatnim czasie termin rozpoczęcia budowy północnej obwodnicy Chełma oraz ekspresówki z Piask do Dorohuska pytała posłanka Beata Mazurek. W grudniu ubiegłego roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uzyskała decyzję środowiskową, która jest niezbędna przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę.

W końcówce 2019 roku ma rozpocząć się też budowa S19 z Piask do Hrebennego, przez Krasnystaw. Dalej droga poprowadzi w kierunku Lwowa. Liczący ponad 120 km odcinek ma powstać w ciągu czterech lat. (jar)