Emerytka wyśmiała fałszywego policjanta

Tylko w ciągu jednego dnia, w ubiegły wtorek, oszuści podjęli 6 prób wyłudzenia pieniędzy metodą „na policjanta”. Na szczęście pokrzywdzone wykazały się ostrożnością i nie przekazały żadnych pieniędzy. W jednym przypadku oszuści zażądali od mieszkanki Lublina 180 tysięcy złotych, co spotkało się ze śmiechem emerytki, która doskonale wiedziała jak zachować się w tego typu sytuacjach.


W ostatnim czasie na terenie Lublina i Świdnika znów nasiliła się działalność oszustów, czyhających na pieniądze osób starszych – ostrzegają lubelscy i świdniccy policjanci. – W każdym przypadku na numery stacjonarne osób starszych zadzwoniła osoba podająca się za policjanta. Fałszywy funkcjonariusz najczęściej informował swoich rozmówców, że członek ich rodziny (syn, córka, wnuk) spowodowali wypadek drogowy, w którym są osoby zabite. W celu uniknięcia aresztowania pokrzywdzeni byli proszeni o przekazanie dużych sum pieniędzy – często chodziło o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych. Gotówka miała być przeznaczona dla rodziny zmarłego.

Na szczęście tym razem mieszkanki Lublina i Świdnika nie dały się nabrać przestępcom i nie przekazały żadnych pieniędzy. W jednym przypadku sprawcy zażądali od emerytki 180 tysięcy złotych, co spotkało się ze śmiechem lublinianki, która doskonale wiedziała jak zachować się w tego typu sytuacji. Od razu o sprawie powiadomiła lubelskich policjantów, którzy już zajmują się sprawą.

Podobnie zareagowała emerytka ze Świdnika, do której zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza policji, wypytując o zgromadzone w banku środki finansowe, a gdy uzyskał odpowiedź, że rozmówczyni takie posiada, stwierdził, że pracownicy banku współpracują z oszustami i jej pieniądze są zagrożone. – Kobieta wykazała się czujnością, przerwała połączenie i powiadomiła policję – mówi asp. Elwira Domaradzka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

Policjanci poszukują oszustów i przypominają, że funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, nie informują również telefonicznie o szczegółach spraw, które prowadzą. Nikomu nie powinniśmy również podawać stanu naszego konta bankowego, danych do konta, haseł oraz loginów

– Gdy ktoś dzwoni w takich sprawach, należy powiadomić Policję dzwoniąc pod numer 112. Czujność i ograniczone zaufanie może uchronić przed nieuczciwymi ludźmi, którzy próbują wyłudzić pieniądze – przypomina komisarz Kamil Gołębiowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. (l, w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here