Ewa Jaszczuk lokomotywą PSL

Ewa Jaszczuk, prezes Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, radna sejmiku województwa lubelskiego, otworzy listę Polskiego Stronnictwa Ludowego w wyborach do sejmiku. Drugi na niej będzie inny radny z naszego regionu, Adam Rychliczek.

Ewa Jaszczuk, od kilkunastu lat prezes Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, choć do wyborów idzie po szyldem Polskiego Stronnictwa Ludowego, nie posiada partyjnej legitymacji. Jak sama twierdzi, jest bezpartyjną kandydatką. Tak samo było cztery lata temu, kiedy to Jaszczuk startowała do sejmiku wojewódzkiego również z list ludowców, jako sympatyk, a nie członek partii. Wówczas dostała drugie miejsce na liście, a miejsce w sejmiku zdobyła po tym, jak z mandatu zrezygnował Michał Cholewa, który wygrał wybory na burmistrza Piask.

Polskie Stronnictwo Ludowe w tym roku nie miało żadnych wątpliwości. Władze wojewódzkie uznały, że liderką zielonej listy w okręgu nr 4, skupiającym miasto Chełm i powiaty: chełmski, krasnostawski, włodawski, łęczyński oraz świdnicki będzie właśnie radna Ewa Jaszczuk, popierana przez grodzką organizację PSL. Kandydatkę na specjalnym spotkaniu w Chełmie w ubiegły czwartek zaprezentował sam prezes wojewódzkich struktur PSL, europoseł Krzysztof Hetman.

– Ewa Jaszczuk należy do najlepiej ocenianych radnych obecnej kadencji sejmiku, jest niezwykle pracowita, merytoryczna, a jej bogate doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich czterech lat w pracy dla samorządu województwa lubelskiego oraz doświadczenie zawodowe przyniesie wiele korzyści województwu i miastu Chełm. To bardzo dobra kandydatura – powiedział Hetman.

Ewa Jaszczuk przypomniała, że jest rodowitą chełmianką, a jej działalność samorządowa rozpoczęła się od pełnienia funkcji radnej miasta Chełm. – Obecnie jestem radną sejmiku. Chcę kontynuować pracę, jaką rozpoczęłam, ale to od państwa zależy – mówiła Jaszczuk do zebranych działaczy i sympatyków PSL. – Jesteśmy w trakcie realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Przed nami kolejna perspektywa finansowa, która może być bardzo korzystna dla naszego województwa.

Ludowcy, jak podkreślił szef partii, mają już gotowe listy do sejmiku. – Przedstawimy je niebawem, nie musimy czekać, aż zostanie ogłoszony oficjalny termin wyborów. Nasze listy są bardzo mocne. Jesteśmy po wojewódzkiej konwencji wyborczej. Mamy na nich nie tylko osoby związane z PSL, ale także sympatyzujące z nami. Mamy już program, który również niedługo zaprezentujemy, a także gotową kampanię wizerunkową. Czekamy jedynie na ogłoszenie przez premiera terminu wyborów, abyśmy mogli ruszyć z kampanią wyborczą – stwierdził K. Hetman.

Europoseł dodał, że w okręgu nr 4 na liście PSL znalazło się też miejsce dla Adama Rychliczka, obecnego radnego sejmiku, członka powiatowych struktur partii. Do wyborów przystąpi z drugiego miejsca. Cztery lata temu Rychliczek, startując z trzeciej pozycji, uzyskał o ponad 570 głosów więcej od Ewy Jaszczuk. (s)