Ewangelista lekarz

18 października Kościół obchodził święto św. Łukasza Ewangelisty, patrona służby zdrowia. Była to okazja do szczególnej modlitwy w intencji wszystkich pracowników i pacjentów.


Uroczystości patronalne odbyły się w archikatedrze lubelskiej. Przewodniczył im abp Stanisław Budzik. Z kolei u ojców kapucynów, na Poczekajce została tego dnia odprawiona msza św. z okazji 25-lecia działalności Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
Według historyka kościelnego Euzebiusza św. Łukasz urodził się w Antiochii w Syrii. Spośród czterech ewangelistów był jedynym, który urodził się, jako poganin. Jest autorem trzeciej Ewangelii i Dziejów Apostolskich. Z zawodu był lekarzem. Wcześnie przyjął chrzest i został członkiem gminy chrześcijańskiej w Antiochii. Podczas drugiej podróży misyjnej św. Pawła, około roku 50, towarzyszył apostołowi. Kilka lat pozostawał na Filipinach, ale kiedy św. Paweł wracał z Grecji do Palestyny znów do niego dołączył i odtąd go nie opuszczał, nawet gdy apostoł został uwięziony. Z dzieł, które napisał św. Łukasz, emanuje wielka wrażliwość na człowieka, troska o jego integralne dobro fizyczne i duchowe. Pisma zdradzają też sumiennego historyka, który o wszystkim, czego sam nie widział, starał się zdobyć jak najdokładniejsze informacje, wypytując naocznych świadków zdarzeń. Księgi powstały po 60 roku naszej ery: najpierw Ewangelia, potem Dzieje Apostolskie. EK