Fachowcy zawsze w cenie

2022 rok przyniesie kontynuację obserwowanych w ubiegłym roku trendów na rynku pracy, przede wszystkim niedoboru pracowników i rosnącej presji płacowej – mówią eksperci.

Polski rynek pracy cały czas znajduje się w fazie przejściowej, pandemicznej. Lockdown, ograniczenia w działalności i niepewność jutra spowodowały, że coraz więcej osób myśli o przebranżowieniu się. Wiąże się to niestety z obawą o mniejsze płace, a nierzadko również często z koniecznością zmiany miejsca zamieszkania. Pod tym względem sytuacja trochę się zmieniła od ub.r. Pandemia spowodowała zniknięcie barier geograficznych – coraz więcej firm (szczególnie dużych korporacji) zdało sobie sprawę, że praca zdalna jest możliwa z każdego miejsca, wystarczy odpowiedni sprzęt. Z drugiej strony coraz wyraźniej widzimy pogłębiający się kryzys i brak specjalistów w konkretnych dziedzinach.

Największe zapotrzebowanie, jak wynika z raportów, jest obecnie na programistów, analityków, ale przede wszystkim pracowników średniego i niższego szczebla oraz pracowników fizycznych. Wśród zawodów deficytowych, również na chełmskim rynku pracy, są m.in.: murarz, tynkarz, hydraulik, brukarz, spawacz, kierowca samochodu ciężarowego / dostawczego, mechanik pojazdów samochodowych, blacharz, lakiernik samochodowy, elektryk, kucharz.

Pozytywna wiadomość jest taka, że porównując poziom bezrobocia w Polsce w końcówce 2021 r. do stanu sprzed początku epidemii COVID-19, liczba zarejestrowanych w urzędach pracy bezrobotnych spadła o 24,2 tys. osób, czyli o 2,6 proc., a stopa bezrobocia rejestrowanego była niższa o 0,1 pkt. proc. Dla Chełma (według ostatnich danych GUS) stopa bezrobocia w Chełmie wynosi 9,5 proc., w powiecie chełmskim – 10,7 proc., podczas gdy w woj. lubelskim – 7,1 proc., a w całej Polsce – 5,4 proc. W ciągu roku odnotowano spadek wskaźnika stopy bezrobocia w mieście o 2 punkty procentowe, a w powiecie chełmskim o 1,8 pkt. Na koniec 2021 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Chełmie 5489 osób było zarejestrowanych jako bezrobotni (2174 z Chełma i 3315 z powiatu), podczas gdy rok wcześniej w ewidencji było o 1216 bezrobotnych więcej. Zaobserwowano więc spadek: dla miasta o 571 osób, dla powiatu – o 645. Do PUP spływa też coraz więcej ofert pracy. (opr. pc)

WOLNE MIEJSCA PRACY POZOSTAJĄCE W DYSPOZYCJI POWIATOWEGO URZĘDU PRACY W CHEŁMIE POKÓJ 162 TEL. 5627660, 5627637 WEDŁUG STANU NA DZIEŃ 13.01.2022R.

OFERTY PRACY W MIEŚCIE CHEŁM:
stanowisko: asystent zarządu
stanowisko: operator maszyn CNC
stanowisko: monter konstrukcji stalowych (do przyuczenia)
stanowisko: spawacz konstrukcji stalowych
stanowisko: kierowca
stanowisko: elektromonter
stanowisko: psycholog
stanowisko: sprzątaczka
stanowisko: kucharz kuchni orientalnej
stanowisko: konserwator urządzeń
stanowisko: sekretarka
stanowisko: hydraulik
stanowisko: monter ogumienia
stanowisko: elektromonter
stanowisko: mechanik pojazdów samochodowych
stanowisko: lakiernik samochodowy
stanowisko: kierowca samochodu ciężarowego (trasa krajowa) cementonaczepa
stanowisko: kierowca C+E
stanowisko: kierowca samochodu ciężarowego (praca na terenie Polski i Unii Europejskiej) – plandeka
stanowisko: specjalista ds. handlu
stanowisko: brukarz
stanowisko: hutnik – bańkarz
stanowisko: spawacz elektryczny
stanowisko: pomoc kuchenna

OERTY PRACY W POWIECIE
CHEŁMSKIM:
stanowisko: pomocniczy robotnik budowlany
stanowisko: kierowca ciągnika
stanowisko: główny księgowy
stanowisko: pakowacz przy produkcji podłoży ogrodniczych
stanowisko: fizjoterapeuta
stanowisko: sprzątaczka
stanowisko: monter ociepleń budynków
stanowisko: mechanik samochodowy (możliwość przyuczenia do zawodu)
stanowisko: pracownik administracyjny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here