FALKON 2018

Rozmowa z Marcinem Nieznajem, jednym z organizatorów popularnego festiwalu fantastyki. Tegoroczna edycja potrwa od 12 do 14 października. Odbędzie się w hali Targów Lublin.

„W ostatnich latach fantastyka z niszowej rozrywki stała się jednym z głównych nurtów kultury” – takie stwierdzenie można znaleźć na waszej stronie internetowej. Z czego wynika ta zmiana?

Z fantastyką bardzo często mamy styczność w grach komputerowych. Są one obecnie jedną z najbardziej popularnych form spędzania wolnego czasu nie tylko wśród młodzieży, ale też osób dorosłych. W Polsce mamy również bardzo dobrych pisarzy tworzących w tym nurcie. Myślę, że na tym polega fenomen fantastyki.

Przed nami XIX edycja Falkonu. Jakie były jego początki?

Falkon powstał jako festiwal fantastyki „od fanów dla fanów”. Pierwsza edycja odbyła się w 2000 roku w IV Liceum Ogólnokształcącym. Z początku było to wydarzenie dość niszowe – w trakcie wspomnianej pierwszej edycji brało w nim udział około 450 uczestników. Dla porównania w zeszłym roku było ich ponad 9 tysięcy.

Kiedy nastąpił przełom?

W 2012 roku, gdy przenieśliśmy się do hali Targów Lublin. Wcześniej przez kilka lat Falkon organizowany był w siedzibie Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji. Dzięki przenosinom mamy dyspozycji znacznie większą przestrzeń.

Tegorocznym motywem Falkonu jest „powrót do epoki dawnych Słowian”. Dlaczego?

Związane jest to z naszym pochodzeniem, jako narodu. Poza tym w ubiegłych latach jednym z hitów na rynku gier komputerowych był „Wiedźmin”, który nawiązywał właśnie do motywów słowiańskich.

Ilu uczestników spodziewacie się w tym roku?

Chcemy przekroczyć magiczną barierę 10 tysięcy osób. W ramach całego festiwalu przewidzieliśmy ponad 500 pojedynczych wydarzeń. Zorganizujemy m.in. specjalną strefę dla fanów gier planszowych. Jest to wydarzenie dla osób w każdym wieku. Chcemy również, żeby każdy uczestnik znalazł coś dla siebie.

W jaki sposób można zdobyć bilety?

Będą one dostępne w kasach festiwalu od czwartku, 11 października. Wejściówka na trzy dni dla osoby dorosłej kosztuje 60 złotych, ale można też kupić bilet na jeden dzień. Nie prowadzimy przedsprzedaży internetowej.

Rozmawiał Grzegorz Rekiel

Falkon jest festiwalem poświęconym kulturze inspirowanej szeroko rozumianą fantastyką. W tym roku uczestnicy „udadzą się w niezwykłą podróż w czasie i cofną się do epoki dawnych Słowian”. Trzydniowa impreza odbędzie się w dniach 12-14 października w hali Targów Lublin. Na gości czekają m.in. spotkania z autorami książek, prelekcje, wykłady, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy oraz wystawy. (źródło: falkon.co). Na zdjęciu oddają się hazardowi – na falkonie przed rokiem…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here