Fałszywi energetycy

Ich celem byli przede wszystkim starsi ludzie. Mężczyźni wmawiali im, że są pracownikami zakładu energetycznego, pobierali zaliczki na wymianę liczników i znikali. Oszukali w ten sposób nie tylko mieszkańców powiatu świdnickiego, ale również innych miejscowości województwa lubelskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i podlaskiego.
Przestępcy pojawili się na terenie powiatu świdnickiego w styczniu tego roku. Zaraz do policji wpłynęły dwa zgłoszenia od pokrzywdzonych osób. Scenariusz działania oszustów był prosty. Wybierali osoby starsze i wmawiali im, że są pracownikami zakładu energetycznego. Tłumaczyli, że wymieniają liczniki elektryczne, ale na początek muszą pobrać zaliczkę. Dwójka mieszkańców powiatu świdnickiego przekazała im 1,2 tys. zł.
– W wyniku podjętych czynności świdniccy kryminalni ustalili, że sprawcami są dwaj mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego w wieku 44 i 40 lat – informuje kom. Paweł Leśny ze świdnickiej policji.
Obaj mężczyźni już zostali zatrzymani. Szybko okazało się, że w podobny sposób działali nie tylko na terenie powiatu świdnickiego. – Policjanci udowodnili im również dokonanie co najmniej 7 innych oszustw tą samą metodą, gdzie pokrzywdzonymi byli mieszkańcy innych miejscowości województwa lubelskiego, a także mazowieckiego, świętokrzyskiego i podlaskiego – wymienia kom. Paweł Leśny.
Śledczy ustalili, że we wszystkich przypadkach mężczyźni wyłudzili ok. 8 tys. zł. 40-latek w miniony wtorek trafił na 3 miesiące do aresztu. Oszustom grozi do 8 lat więzienia. KAL