Fałszywy broker

260 tysięcy straciły w sumie dwie kobiety, które wpadły w sidła fałszywego brokera, doradcy finansowego, który mamił je kolosalnymi zyskami na rynku kryptowalut.

55-letnia bizneswomen spod Lublina za namową „doradcy” zainstalowała na swoim komputerze tak zwany „zdalny pulpit”. Wykorzystał to oszust, który na oczach pokrzywdzonej dokonał czterech przelewów na zagraniczne rachunki w łącznej kwocie blisko 200 tysięcy złotych. – Zgłosiwszy się na policję kobieta oświadczyła, że chciała zarobić na handlu kryptowalutami. W związku z tym znalazła w internecie ofertę brokera, który miał jej pomóc przy inwestowaniu.

Po wypełnieniu odpowiedniego formularza z kobietą skontaktował się rzekomy doradca. Mężczyzna zaproponował jej, że może zająć się prowadzeniem inwestycji i zarabianiem pieniędzy dla 55-latki. Konsultant polecił jej zainstalowanie na komputerze programu do zdalnej obsługi. Po zainstalowaniu aplikacji, kobieta przekazała „doradcy” numer połączenia z aplikacją. Następnie zalogowała się na swoje konto bankowe – mówi komisarz Kamil Gołębiowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.

To pozwoliło wykonać sprawcy cztery transakcje na zagraniczne rachunki bankowe w łącznej kwocie blisko 200 tysięcy złotych. Wszystko działo się na oczach i za zgodą pokrzywdzonej, która wierzyła, że jest to element inwestycji.

– Niemal w ten sam sposób pieniądze straciła mieszkanka Chełma, która w miniony weekend powiadomiła dyżurnego komendy o oszustwie na kryptowalutę. Jak się okazało, dzień wcześniej otworzyła widomość dotyczącą inwestycji pieniężnych, którą otrzymała na pocztę e-mail. W związku z tym, następnego dnia zadzwonił do niej mężczyzna podający się za doradcę finansowego. Za jego namową zainstalowała program umożliwiający zdalną obsługę pulpitu, podała też swoje dane osobowe, a także logowała się do banku. W ten sposób oszuści, mając dostęp do bankowości elektronicznej, wypłacili z jej rachunku ponad 60 tysięcy złotych – dodaje komisarz Ewa Czyż, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Chełmie.

Policja ostrzega i apeluje o zachowanie rozwagi przy tego typu próbach inwestycji. Zanim zaczniemy inwestować, warto zapoznać się ze wszystkim zasadami, jakie dotyczą tego typu działalności. Nie należy wierzyć we wszystkie zapewnienia osoby, która proponuje nam szybki i wysoki zysk.

– Nie zgadzajmy się na instalowanie na komputerze aplikacji dającej możliwość zdalnego kierowania urządzeniem, nawet jeśli rzekomy doradca inwestycyjny zapewnia, że jest to bezpieczne i jednocześnie konieczne do inwestowania. Nie należy ulegać presji i działać pod wpływem chwili. Jeśli podejrzewamy, że doszło do oszustwa, jak najszybciej skontaktujmy się ze swoim bankiem. Należy również o podejrzeniach zawiadomić Policję – apeluje komisarz Kamil Gołębiowski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here