Fani Beatlesów spotkali się w Lublinie

W miniony weekend w hotelu Victoria odbył się III Międzynarodowy Zlot Miłośników Beatlesów, który przyciągnął wielu pasjonatów nieśmiertelnej czwórki z Liverpoolu. W programie znalazły się spotkania, prelekcje, wystawy i wycieczka po mieście.


Wydarzenie jest inicjatywą Fan Club-u The Beatles w Lublinie – Reaktywacja, który powstał jeszcze w latach 80. Ta organizacja współpracuje z innymi podobnymi z zagranicy np. ze Lwowa, Węgier i Danii. Jest to jedyny w Polsce autoryzowany fan club The Beatles przez The Beatles Story Muzeum w Liverpoolu. Obecnie stowarzyszenie liczy ok. 1500 członków z całego świata. Do klubu można dołączyć np. wysyłając e-mail, lub za pośrednictwem profilu na Facebooku itp.

– Posługujmy się wieloma serwisami społecznościowymi, żeby wielu osobom przybliżyć twórczość Beatlesów, i zainteresować ich nią. Organizujemy i proponujemy też różne happeningi i spotkania tematyczne, współpracujemy z miastem Lublin w różnych przedsięwzięciach. Naszym kluczowym celem jest także utworzenie Park Rock Lublin, gdzie sympatycy różnych zespołów rockowych będą mogli swoje zainteresowania w tym kierunku uzewnętrzniać i nawiązywać kontakty. Chcemy w ten sposób rozszerzać naszą działalność. Chcemy aby sympatycy takiej muzyki odeszli na chwilę od komputerów, aby przewietrzyli się, spotkali face to face. Z kolei Zlot jest podsumowaniem całego roku, ponieważ działamy 24 godziny na dobę, ale też organizujemy spotkania promocyjne, nawiązujemy współpracę z innymi środowiskami. Każdy Zlot ma jakaś tematykę poświęconą danej płycie, filmowi itp. Teraz bardziej rozwijamy sferę filmową – informuje Krzysztof Stanisław Werner, prezes Fan Club-u The Beatles w Lublinie – Reaktywacja.

Tegoroczny Zlot Miłośników Beatlesów okazał się strzałem w dziesiątkę. Organizatorzy przygotowali wystawy, wizualizacje, pokazy medytacji, projekcje filmów i prezentacje płyt winylowych. Jednym z ciekawszych było spotkanie online z Sylvią Bodhi Hillier – aktorką, która występowała wspólnie z Beatlesami w filmie Magical Mystery Tour. Oprócz tego można było posłuchać też Per Wium’a, znawcy muzyki i Sergeya Radchenko, który jest ambasadorem The Beatles Story Muzeum w Liverpoolu i Marcina Szostka – kolekcjonera wywiadów, dziennikarza Radia Świdnik i laureata „Jaka to melodia”.

W niedzielę uczestniczy mogli spotkać się w kameralnym gronie. Dla nich koncertował zespół The Kemah. Zorganizowano warsztaty gry na ukulele, spotkanie z wybitnym redaktorem muzycznym, Jerzym Janiszewskim – producentem, menadżerem i realizatorem tras koncertowych m.in. Urszuli i Budki Suflera. Wszyscy mogli też zobaczyć czasopisma Nowosolskiego Fan Club-u The beatles i klubowe auto Matiz4Beatle.

Podczas Zlotu organizatorzy również informowali i promowali swój nowy pomysł, czyli Park Rock Lublin. Ma to być pierwszy taki skwer w Europie, na którym alejki, rośliny i motywy architektury będą nawiązywać do utworów zespołów, które zmieniły oblicze rocka. Park powstanie prawdopodobnie u zbiegu ulicy Głębokiej i Filaretów Będzie to pierwszy taki skwer w Europie. Obecnie trwają rozmowy z Urzędem Miasta Lublin.

Joanna Niećko