Ferie w mundurze

Trwa szkolenie podstawowe terytorialsów w ramach projektu „Ferie z WOT”. W taki sposób spędza czas wolny 67 ochotników z województwa lubelskiego, w tym uczniowie, studenci i nauczyciele z chełmskiego batalionu.

Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej przygotowała ofertę szkoleń podstawowych, tzw. „szesnastkę” dopasowaną do terminu ferii zimowych. Była adresowana głównie do nauczycieli, studentów, a także dorosłych uczniów, bo to oni stanowią blisko połowę ochotników do służby w WOT. Szkolenie zasadnicze rozpoczęło się 4 stycznia br. Ochotnicy ćwiczą na poligonie oraz w koszarach, pod okiem instruktorów. Zwieńczeniem szkolenia ma być przysięga wojskowa zaplanowana 17 stycznia br.

– Od dziecka mam zamiłowanie do służb mundurowych – mówi szer. Patrycja, nauczycielka języka angielskiego z Chełma. – Rodzina mnie wspiera, a zwłaszcza moja babcia, która nalegała, żebym wstąpiła do wojska. Również moi znajomi, którzy służą w lubelskiej brygadzie OT zachęcali mnie, aby iść w ich ślady. WOT to najlepsza opcja dla tych, którzy chcą służyć w wojsku, a jednocześnie nie chcą rezygnować z dotychczasowego życia zawodowego.

Cały cykl szkolenia terytorialsów trwa łącznie 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: szkolenia indywidualne, specjalistyczne i zgrywające. W pierwszym półroczu 2021 r. 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej, w skład której wchodzi chełmski batalion planuje przeprowadzić 4 szkolenia podstawowe dla nowych kandydatów. Tzw. „szesnastki” odbędą się: 30.01.-14.02., 13-28.03., 8-23.05., 26.06.-11.07. Aby wstąpić w szeregi terytorialsów należy złożyć wniosek o powołanie do służby.

W zależności od miejsca zamieszkania można to zrobić w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Chełmie, Lublinie, Puławach, Białej Podlaskiej lub Zamościu albo za pośrednictwem portalu www.zostanzolnierzem.pl lub ePUAP. Innym sposobem jest skorzystanie z pomocy rekruterów 2 LBOT. Kontakty do nich są dostępne na stronie https://www.wojsko-polskie.pl/2bot/.

(opr. mo, fot WOT)