Fermentownia płaci z opóźnieniem

Rolnicy z gminy Krasnystaw nie mogą doczekać się na pieniądze za tytoń sprzedany Fermentowni Krasnystaw jeszcze w październiku ubiegłego roku. Władze spółki potwierdzają, że mają problemy finansowe, ale obiecują wypłatę zaległości.

W ubiegłym tygodniu skontaktowali się z nami rolnicy z gminy Krasnystaw. – Od kilku tygodni, a niektórzy nawet od miesięcy, czekamy na pieniądze za tytoń, jaki sprzedaliśmy Fermentowni – mówi nam jeden z gospodarzy. W grę wchodzi od kilkuset po nawet 5 tys. zł. Jeden z rolników na płatność czeka od października 2016 r. – Mamy swoje wydatki, musimy z czegoś żyć, inwestować pieniądze w kolejne uprawy, ale przez Fermentownię mamy z tym problemy – mówi rolnik z gminy Krasnystaw.
Karolina Dworczyńska z Fermentowni Tytoniu Krasnystaw przyznaje, że spółka ma problemy. – Bieżąca sytuacja finansowa spółki wynika ze spowolnienia procesu zakupowego przez naszych klientów oraz brak finansowania zewnętrznego. Takie zachowanie spowodowało przesunięcie terminów odbiorów, a co za tym idzie przesunięte zostały przepływy środków finansowych i w konsekwencji nastąpiły opóźnienia w płatnościach za dostarczony surowiec -­ informuje.
Problem opóźnień w płatnościach nie dotyczy tylko gminy Krasnystaw. – Są to okoliczności przejściowe i w pełni niezależne od nas. Skupiony od plantatorów surowiec został przetworzony i oczekuje w magazynach spółki na potwierdzenie wysyłki przez klientów – dodaje K. Dworczyńska.
Pierwsze rozliczenie nastąpi pod koniec marca 2017, kolejne planowane są na kwiecień. (kg)