Feromonami w szkodniki

Na lubelskich kasztanowcach zawiśnie 300 feromonowych pułapek

Mały, niepozorny, ale groźny motyl, o nieco przydługiej nazwie szrotówek kasztanowcowiaczek, od lat niszczy kasztanowce. Do Polski przywędrował z Bałkanów. W tym roku powstrzymać go mają nowego rodzaju pułapki feromonowe i tradycyjne opaski – lepy. Pierwsze pułapki zawieszono na drzewach w rejonie Zalewu Zemborzyckiego od strony ośrodka Marina i ul. Krężnickiej.


– Po raz pierwszy w Lublinie na szeroką skalę zostaną zawieszone na drzewach pułapki feromonowe w kształcie butelek. W zeszłym roku, w ramach projektu z Zielonego Budżetu, założono po raz pierwszy kilkadziesiąt takich pułapek na kasztanowcach przy ul. Świętochowskiego, a uzyskane efekty potwierdzają skuteczność tej metody. W każdej z nich zostały złapane dziesiątki tysięcy owadów – informuje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego ratusza.

W tym roku na lubelskich kasztanowcach zawiśnie 300 pułapek w kształcie butelek. Ich zadaniem jest wabienie do zasadzki samców szrotówka zapachem przypominającym zapach wydzielany przez samice. Co ważne, pułapka, w przeciwieństwie do opaski lepowej, nie działa na inne gatunki owadów. Po sezonie pułapki będzie można użyć ponownie. Zostaną zawieszone na drzewach przy ul. Przybylskiego, Świętochowskiego, al. Kraśnickiej, w Ogrodzie Saskim, na placu Litewskim i w Ogrodzie Botanicznym. – Ponadto tradycyjne opaski lepowe pojawią się na około 500 kasztanowcach rosnących na terenach miejskich m.in. przy ul. Szkolnej, ul. Cyruliczej, ul. Spadochroniarzy, ul. Solarza i kilkudziesięciu innych – dodaje Olga Mazurek-Podleśna.

W tym roku na ochronę drzew i walkę ze szrotówkiem miasto przeznacza 60 tysięcy złotych przy wsparciu środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W Lublinie rośnie około 19 tysięcy kasztanowców, z czego ok. 10 tysięcy to kasztanowce białe, które wymagają szczególnej ochrony. Naturalnym wrogiem szrotówka są sikorki, które zjadają larwy szkodników. Wciąż jednak owadów jest więcej niż ptaków, więc pomoc człowieka w walce ze szkodnikiem jest niezbędna. (EM.K.)