Festiwal Trzech Kultur

(22-24 września) Tak może być tylko podczas włodawskiego Festiwalu Trzech Kultur: co najmniej tuzin gwiazd, a wśród nich Renata Przemyk, Artur Barciś, Kroke i Sound’n’Grace. Festiwal od lat ma niezmienną formułę: trzy dni dla trzech kultur i religii: pierwszy dzień – żydowski, drugi – prawosławny, trzeci – katolicki. Niezmiennie wysoki jest też poziom występów.

– Mnie najbardziej podobał się czwartkowy występ kabaretu żydowskiego, który wystąpił jako drugi po Wyrwigroszu – mówi Piotr Kazanecki, lokalny kabaretowy autorytet. – Lubię intelektualny dowcip, nawet żydowski, zwłaszcza w takiej przedwojennej stylizacji.
– Tegoroczny Festiwal Trzech Kultur to nie tylko czas wspaniałych koncertów, pięknych wystaw i bogatych kiermaszy, ale również, jeśli nie przede wszystkim, magia niepowtarzalnego klimatu, który w tych dniach – niczym mgła świątecznego czaru – opada na to nasze kresowe piękne miasto. Drugiego tak wyjątkowego Festiwalu i tak urokliwego miasteczka festiwalowego próżno szukać. Dlatego trzeba tu w tych dniach po prostu być. Powinniśmy być dumni z naszej historii i tradycji oraz z tego, że festiwal tak pięknie nam się rozwija. Niebycie we Włodawie podczas Festiwalu Trzech Kultur to nie tylko duży błąd, to znacznie więcej – to grzech śmiertelny – mówił starosta, otwierając w Wielkiej Synagodze Festiwal.
– Festiwal to niebywałe święto całej Włodawy – mówi włodawianka Katarzyna Wojtal. – To czas, kiedy nasze miasto jest kolorowe, pełne uśmiechów i – mimo nie najlepszej momentami pogody – naprawdę radosne. Nie wyobrażam sobie Włodawy bez Festiwalu Trzech Kultur.
– Niemal wszyscy w naszym mieście czekają na ten festiwal – mówi Kamil Kasztelan. – Jako wnikliwy obserwator, gdyż fotografuję, widzę, że ludzie są w tym czasie bardziej radośni i widać bardzo wielu turystów, którzy często tylko podczas festiwalu odwiedzają Włodawę. (p)