Filmowcy opanują centrum

Przez tydzień potrwają w Lublinie utrudnienia w ruchu, związane ze zdjęciami do zapowiadanego od dawna kryminalnego filmu „Volta” Juliusza Machulskiego. Miejscem „akcji” będzie plac Dworcowy, fragment przy skrzyżowaniach Zielonej i Staszica oraz Radziwiłłowskiej i Staszica.
Plan rozpoczną zdjęcia z placu przy dworcu, które planowane są na wtorek, 23 sierpnia. – Plac Dworcowy zostanie wyłączony z ruchu i parkowania, a przystanek komunikacji miejskiej i postój taxi zostaną przesunięte na ul. Gazową – informuje o zmianach Karol Kieliszek, z biura prasowego ratusza. Organizacja będzie przypominała tą z niedawnych Światowych Dni Młodzieży.
Od środy filmowcy opanują historyczny region śródmieścia. Do 29 sierpnia zdjęcia będą wykonywane na skrzyżowaniu Zielonej i Staszica. Z tej pierwszej będzie można wyjechać tylko przez Świętoduską. W następny poniedziałek ekipa filmowa zaanektuje pobliskie skrzyżowanie Radziwiłłowskiej ze Staszica. – Ta pierwsza będzie wówczas przejezdna, od strony 3 Maja jedynie do skrzyżowania z Niecałą, a ul. Staszica od strony Szewskiej tylko do wysokości Karmelickiej – wyjaśnia Kieliszek. Aktorzy zjadą do Lublina jeszcze raz, 6 września. Wyłączona będzie wówczas cała ulica Zielona.

Film zostanie wyemitowany w pierwszym kwartale 2017 roku, na okoliczność 700-lecia praw miejskich Lublina. – Od dawna chodził mi po głowie obraz, w którym istotnym tłem będzie historia. A Lublin jest starym, historycznym grodem, dlatego ten pomysł oprawiłem w jego ramy – mówił na konferencji prasowej w maju Juliusz Machulski. Klimatem i akcją ma przypominać inną jego komedię kryminalną „Vinci”, której akcja rozgrywa się na brukowanych ulicach Krakowa. Będzie to „zanurzenie” się w historii grodu aż do XIV wieku.
Główne role w części współczesnej zagrają: Andrzej Zieliński, Olga Bołądź i Aleksandra Domańska. W epizodach rozgrywających się na przestrzeni wieków pojawią się: Tomasz Kot, Robert Więckiewicz i Marcin Dorociński.
Budżet filmu to 5,38 miliona złotych. BCH