Filmowe Stare Miasto

„Wojenne dziewczyny”, popularny serial TVP, opowiadający o czasach II wojny światowej, wrócił do Lublina. Filmowcy pozostaną w naszym mieście przez dwa tygodnie, a uliczki Starego Miasta zagrają okupacyjną Warszawę. W jednym z odcinków pojawi się także sam Lublin.


Serial w reżyserii Michała Rogalskiego, produkowany przez Akson Studio, obejrzało w ubiegłym sezonie prawie 2,6 miliona widzów TVP 1. Nową, 13-odcinkową serię zobaczymy na małym ekranie w marcu przyszłego roku. Uważni widzowie doszukają się ulicy Złotej, Podwale, Dominikańskiej Jezuickiej, Wyszyńskiego, Misjonarskiej, Kowalskiej, a także Narutowicza, 3-go Maja, Bernardyńskiej oraz Niecałej. Ponownie będą mogli śledzić losy trzech sympatycznych bohaterek: studentki chemii z podwarszawskiej inteligenckiej rodziny Irki Szczęsnej (Marta Mazurek), Marysi Joachim (Aleksandra Pisula), bogatej Żydówki z Łodzi i Ewy Fronczak (Vanessa Aleksander), złodziejki z Czerniakowa.
Tym razem wojenne losy dziewcząt będą toczyły się w 1941 r.– Dziewczyny cały czas się przyjaźnią, działają razem w konspiracji, wspierają się, mimo że ich drogi trochę się rozejdą z różnych powodów – przyznaje Vanessa Aleksander.
– Każda z nich coraz bardziej dojrzewa, zmieniają się ich emocje. Pod wpływem bardzo silnych wydarzeń przybierają na sile i nie poddają się – dodaje Marta Mazurek. Więcej szczegółów aktorki nie chcą zdradzać, ale już teraz wiadomo, że w jednym z odcinków cała trójka wybierze się do… Lublina. Reżyser nie wyklucza powstania kolejnych sezonów, a zarówno filmowcy, jak i sami aktorzy czują się w naszym mieście doskonale. – W Lublinie możemy poczuć klimat tamtych lat, jest trochę tak, jakby cała starówka była naszą scenografią – mówi Vanessa Aleksander (filmowa Ewka). Najbardziej owocny dla nas czas, podczas prac nad pierwszym sezonem spędziłyśmy właśnie w Lublinie – dodaje Marta Mazurek (Irka). Serial ma już swoich wiernych fanów, którzy podziwiali z daleka kręcone w środę, 30 sierpnia na ulicy Jezuickiej filmowe sceny. – Oglądaliśmy serial z dużymi emocjami, czekaliśmy z niecierpliwością z odcinka na odcinek – mówi pani Maria, która razem z mężem Mieczysławem zwiedzała tego dnia Lublin.
– To bardzo dobry film o ciężkich wojennych losach tych dziewczyn, ale i o życiu, i o miłości – dodaje pan Mieczysław. Na planie filmowym nie mogło zabraknąć też najgorliwszych fanów: Kasia Wdowiak (14 lat) i Paulina Krupa (12 lat) nie opuściły ani jednego odcinka.
– Najbardziej podoba nam się serialowa Ewa, jest śliczna! – przyznawały z entuzjazmem fanki, które czekały do końca zdjęć, by zrobić sobie z ukochaną aktorką pamiątkowe zdjęcie i dostać jej autograf. Emilia Kalwińska

Utrudnienia w ruchu – gdzie spotkamy filmowców:

ul. Agronomiczna (4 września); plac Jana Kochanowskiego, ul. Gruella, ul. Jezuicka, ul. Podwale, ul. 3-go Maja i ul. Chmielna (5 września); ul. Bernardyńska (6 września); ul. Rybna, Noworybna, Plac Rybny, Ku Farze – w dniu (6 i 7 września); ul. Żmigród (5 i 6 września); ul. Niecała ( 8 i 9 września).