Filmowy wehikuł czasu

Teatr Stary w Lublinie szykuje się na powitanie widzów po wakacyjnej przerwie. Nim na tutejszej scenie ujrzymy spektakle i koncerty, w dniach 6-8 września kolejny sezon artystyczny otworzy szczególne wydarzenie: „Filmowy Wehikuł Czasu” , nawiązujący do czasów gdy rodziła się niepodległa Polska.


Przed wiekiem dostojny gmach miał już wówczas swoją blisko stuletnią tradycję teatralną. Od dekady gościł w nim także kinematograf, jesienią 1918 bawiący lubelską publiczność. Co tu było wtedy grane?

– Taka jest geneza naszego pomysłu: A gdyby tak, czerpiąc inspirację z tamtych czasów, urządzić cykl wieczorów wspomnieniowych, spróbować przenieść się w tamte czasy? Tak powstał „filmowy wehikuł czasu” – mówi Dagmara Misztal, specjalista promocji w Starym Teatrze.

Tak więc organizatorzy zapraszają lublinian do Teatru Starego od czwartku do soboty na godzinę 18.

6 września, obejrzymy „Sklep przy głównej ulicy” Jána Kadára i Elmara Klosa (Czechosłowacja 1965; 128’). Dodatek: film dokumentalny „Jej teatr” Władysława Forberta (Polska 1968; 19’).

II wojna światowa, Państwo Słowackie, marionetkowy kraj podległy III Rzeszy. Poczciwy stolarz Tóno Brtko zostaje mianowany aryzatorem małego sklepu galanteryjnego, prowadzonego przez starą i przygłuchą Rozálię Lautmannovą. Obydwoje nie są świadomi, w jakiej grze nie z własnej woli przyszło im uczestniczyć, ale wkrótce stają się od siebie uzależnieni. To pierwszy film z Europy Środkowo -Wschodni nagrodzony Oscarem®.

7 września, zobaczymy „Arię dla atlety” Filipa Bajona (Polska 1979; 99’). Po projekcji spotkanie z reżyserem i scenarzystą Filipem Bajonem poprowadzi Magdalena Sendecka.

Fabuła: wielokrotny mistrz w zapasach, Władysław Góralewicz, u kresu kariery postanawia przekazać kolekcję swoich trofeów lokalnej operze. Zwołuje konferencję prasową, podczas której opowiada swoje losy od wstąpienia do cyrku i decyzji o zostaniu atletą po zdobycie sławy. Fenomenalny, nagradzany w Polsce i za granicą debiut pełnometrażowy Filipa Bajona z niezapomnianą rolą Krzysztofa Majchrzaka w roli Góralewicza.

8 września, obejrzymy „Mogiłę nieznanego żołnierza” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego (Polska 1927; 77’) przedstawiający zawiłe koleje losów kapitana Łazowskiego, Polaka, podczas I wojny światowej. Będzie to pokaz z muzyką na żywo autorstwa Rafała Rozmusa w wykonaniu orkiestry pod dyrekcją kompozytora, . Prelekcje do filmów wygłosi autor programu, historyk kina i animator kultury filmowej, Maciej Gil.

Marek Rybołowicz