Filmy Sylwestra mają 10 milionów wyświetleń!

Sylwester Mazurek z Janowa prowadzi kanał na TikTok-u, na którym jego animowane filmy biją rekordy popularności. W ciągu kilku miesięcy osiągnęły ponad 10 milionów wyświetleń! Kanał „Historia Artis” utalentowanego grafika zawiera materiały edukacyjne i serię Science Fiction dotyczące historii i sztuki.

O nietuzinkowych zainteresowaniach i pracy Sylwestra Mazurka z Janowa (gmina Chełm) – absolwenta Liceum Plastycznego w Lublinie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – pisaliśmy w „Nowym Tygodniu” na początku 2020 r., wkrótce po tym, jak otworzył on „Eksperymentalne studio filmowe”. Z artykułu nasi Czytelnicy dowiedzieli się, że artystyczne zamiłowania rozbudził w Sylwestrze nauczyciel plastyki ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Chełmie, a swoje umiejętności rozwijał on m.in. podczas zajęć w Młodzieżowym Domu Kultury w Chełmie.

Będąc już studentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Sylwester odbywał praktykę w jednej z prestiżowych francuskich szkół sztuk pięknych, gdzie poszerzał swoje umiejętności w zakresie edycji dźwięku i video art. Zdobył specjalizację z filmu animowanego. Dyplom uzyskał w 2010 r. i w tym samym roku debiutował na Salonie Kultury Hörbiger w Wiedniu. Nagrodzony „Grand Prix” krótkometrażowy film animowany pt. „Twarze” S. Mazurka był pokazywany w wielu studyjnych kinach w Polsce i w Europie (m.in. w Czechach, Słowenii).

W 2011 r. zdobył on Nagrodę Specjalną Dyrektora Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA w Krakowie. Sylwester uwielbia tworzyć animowane czołówki do filmów, krótkometrażowe animacje o tematyce historycznej i dokumentalnej. „Eksperymentalne studio filmowe” założył, aby produkować filmy animowane swojego autorstwa, ale też realizować filmy do celów komercyjnych. Od czasu naszej ostatniej publikacji działalność Sylwestra nabrała rumieńców.

Od 5 miesięcy tworzy on nową markę tj. kanał na TikTok’u pod nazwą „Historia Artis” (po łacinie oznacza to „Historia sztuki”). Zamieszczane na nim filmy animowane biją rekordy popularności. Stanowią materiały edukacyjne oraz serię Science Fiction, cieszącą się rekordową oglądalnością. Filmy, które możemy obejrzeć na kanale Sylwestra to: „Sumeryjski zegarek” (2,9 mln widzów), „Latająca deskorolka” (3,2 mln widzów), „Egipska żarówka” (1 mln zł), „Hetycki Samochód” (1,1 mln widzów), „Latający pojazd cywilizacji Majów” (565 tys. widzów). Filmy te osiągnęły łącznie już ponad 10 milionów wyświetleń! Ich główną tematyką jest historia i sztuka, które – jak mówi Sylwester – inspirują go do swobodnej twórczości.

– Łącząc na przykład starożytne cywilizacje i fantastykę naukową tworzę coś zupełnie nowego, co świetnie sprawdza się w takim medium, jakim jest TikTok – mówi Sylwester. – Na moich filmach przedstawiam znane starożytne płaskorzeźby w bardzo zaskakujący sposób, który zmienia u odbiorcy utarte ścieżki myślowe. Sposób, w jaki przedstawiam te tematy, wielu widzów zmusza do głębszej refleksji. Z kolei inni odnajdują w tym lekką rozrywkę.

Szeroką paletę reakcji można znaleźć w komentarzach, które pojawiają się w niemalże wszystkich możliwych językach świata. Moje filmy nie mają dialogów ani lektora, więc z powodzeniem trafiają do odbiorców na całym świecie, niezależnie od języka czy kultury. Informacja o tym wraca do mnie w postaci licznych komentarzy, do których przeczytania używam Google translator. Jest to dla mnie również świetna okazja, aby ćwiczyć komunikacje w językach obcych. Uczę się francuskiego i hiszpańskiego, a także języków tych używam na co dzień na moim kanale. Platforma TikTok wykształciła kulturę szybkiej komunikacji, do której postanowiłem dołożyć moją cegiełkę.

Animacje Sylwestra trwają około 20 sekund. Mówi, że tak krótki film jest całą zamkniętą formą, która ma za zadanie poruszyć odbiorcę. Eksperymentując z tak krótkim metrażem, Sylwester stworzył też filmy edukacyjne, z których w 20 sekund można nauczyć się podstaw systemu liczbowego kultury Sumerów i Majów.

– Wydaje się to nieprawdopodobne, ale cywilizacje starożytne posługiwały się klarowną logiką, która jest łatwa do przyswojenia, jeżeli zostanie odpowiednio podana odbiorcy – mówi Sylwester. – Moja działalność ogniskuje zainteresowanie w tematyce historii i sztuki oraz popularyzuje te dwie dziedziny wśród międzynarodowej publiczności.

Sylwester właśnie skończył pierwszy sezon składający się z 12 animacji Science Fiction na swoim kanale. Aktualnie pracuje nad drugim sezonem, który będzie ukazywał się na bieżąco na jego kanale na TikTok oraz Instagramie. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here