Finał olimpiady ZUS

Uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim wyprzedziły o włos drużynę I LO w Lublinie i awansowały do ogólnopolskiego finału olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Dziewczyny zawalczą w Warszawie o indeksy na studia i nagrody rzeczowe.


– W szkolnym etapie olimpiady wzięło udział ponad 1700 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa lubelskiego. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się natomiast dwadzieścia trzyosobowych zespołów, reprezentujących szkoły. W piątek, 16 marca drużyny zmierzyły się z testem o ubezpieczeniach, emeryturach, zasiłkach i prowadzeniu firmy – wyjaśnia Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych był głównym organizatorem olimpiady a miejscem konkursowych zmagań – Instytut Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
– Umiejętność poruszania się w materii ubezpieczeń społecznych to ogromna życiowa przewaga – podkreślała Alina Orłowska, prorektor UMCS. Największą liczbę punktów, 21 z 25 możliwych, zdobyły Marcelina Hreńczuk, Anita Sidelnik i Kinga Sposób. – Nad kilkoma pytaniami zastanawiałyśmy się trochę dłużej, ale byłyśmy na tyle dobrze przygotowane, że nie stanowiły dla nas większego problemu. Przed testem pracowałyśmy indywidualnie, a dodatkowo każda z nas opracowała swoją część tematów tak idealnie, żeby móc decydować w zespole o odpowiedzi na konkretne pytanie – mówi Kinga Sposób. Opiekę merytoryczną nad uczennicami sprawowała ich nauczycielka, Edyta Fijałek. Drugie miejsce zajęła drużyna z I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie, trzecie miejsce – drużyna Zespołu Szkół nr 2 w Lubartowie. Bój o awans był wyrównany a drużyny dzieliło zaledwie kilka punktów przewagi.

W Warszawie zmierzą się z najlepszymi

Przed radzyniankami kolejne wyzwanie – finał olimpiady w Warszawie, który odbędzie się 26 kwietnia. – Tam na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe, a także indeksy na studia. Można zdobyć między innymi indeks Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i dodatkowe punkty w rekrutacji na trzy zamojskie uczelnie – wymienia Piotr Waszak, dyrektor Oddziału ZUS w Lublinie. Województwo lubelskie ma już swoich przedstawicieli w finale, ale regulamin olimpiady przewiduje też „dzikie karty”, które umożliwiają awans dodatkowym zespołom. – O tym, czy jakaś drużyna z naszego regionu dostanie taką szansę, dowiemy się maksymalnie do końca marca – mówi Małgorzata Korba. Informacje o konkursie można śledzić m.in. na Facebooku – na fanpage’u „Olimpiada Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Uczestnikami konkursu są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych biorący udział w programie edukacyjnym „Lekcje z ZUS”. (EM.K.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here