Flaki w roli głównej

W minioną niedzielę nie brakowało chętnych do próbowania piaseckich flaków. Niektórzy przejechali wiele kilometrów, żeby wziąć udział w festiwalu. Jak tłumaczyli, sława imprezy odbija się coraz szerszym echem.
Festiwal Flaków w Piaskach miał swoją pierwszą edycję 9 lat temu, choć sława potrawy w wydaniu piaseckim już wcześniej przyciągała do miasta smakoszy, którzy chcieli spróbować potrawy właśnie w wydaniu piaseckim. Od tego czasu impreza poważnie się rozrosła i ma już swoich wielbicieli. Wiele osób co roku przyjeżdża do Piask, żeby spróbować najlepszych flaków Lubelszczyzny.
W minioną niedzielę podczas IX edycji Festiwalu Flaków goście wydarzenia również mogli liczyć na wiele atrakcji i to nie tylko kulinarnych, choć akurat te były najważniejsze.
– Jesteśmy na festiwalu chyba już trzeci raz – mówili Marlena i Jacek Choduniowie z Łukowa. – Flaki lubiliśmy od zawsze. Natomiast kilka lat temu byliśmy w Piaskach przejazdem i zatrzymaliśmy się, żeby coś zjeść. Zamówiliśmy flaki i postanowiliśmy tu na nie wracać. Później dowiedzieliśmy się, że jest festiwal, przyjechaliśmy i nam się spodobało.
Oczywiście podczas imprezy nie mogło zabraknąć turnieju dla kół gospodyń wiejskich na Najlepsze Flaki Lubelszczyzny 2016. Po patronatem burmistrza Piask odbył się również konkurs kulinarny na Zapomniane Smaki Dawnej Kuchni. Wydarzenie przyciągnęło kucharzy i koła gospodyń wiejskich z całej Lubelszczyzny.

Festiwalowi towarzyszyły również prezentacje, warsztaty rękodzieła i pokazy psów rasowych pod patronatem Związku Kynologicznego w Polsce. Oprócz tego na gości Festiwalu czekały również koncerty, które zapoczątkował występ Orkiestra Dętej z Piask. Swoje umiejętności zaprezentowali również adepci tańca, młodzi wokaliści i grupy kabaretowe z MCK i ze szkół w Piaskach i w Rybczewicach.
Ogromne brawa zebrał również występ Teatru Muzycznego Rada z Białorisu. Wieczór upłynął pod znakiem muzyki. Jako pierwsza koncertowała grupa Extra Mocni. Nie zabrakło również gwiazdy w postaci zespołu De Mono. Publiczność do późna bawiła się z zespołami Long&Junior i Artist.  (kal)