Folkowe święto

Przed nami 27. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe”, impreza ceniona w całej Polsce. Organizatorzy zapraszają od 7 do 10 grudnia do Chatki Żaka.


Inicjatorem powstania festiwalu w 1991 roku i jego corocznym organizatorem jest środowisko Orkiestry św. Mikołaja, zespołu folkowego działającego przy UMCS w Lublinie. Tematem festiwalu jest muzyka folkowa, prezentowana w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla współczesnego młodego odbiorcy. Mikołajki Folkowe popularyzują kulturę tradycyjną poprzez edukację i zainteresowanie młodych ludzi wartościami i spuścizną folkloru, wskazując, jak można dziś z niej korzystać.
Pierwszego dnia festiwalu, w czwartek, odbędzie się konferencja naukowa pt. „Festiwale, konkursy, przeglądy a ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego”. Następnego dnia również będzie można podebatować, tym razem w ramach konferencji pt. „Folklor po Edisonie”. Rozmowy poprowadzą członkowie Stowarzyszenia Animatorów Ruchu Folkowego oraz Studenckiego Koła Naukowego Etnolingwistów UMCS. W tym roku w centrum zainteresowania referentów znajdą się przemiany folkloru w XX wieku.
Tego samego dnia będzie można też posłuchać występów w ramach Sceny Otwartej. W konkursie zmierzy się 10 wykonawców z Polski i Ukrainy. Odbędą się również warsztaty pieśni litewskich i wernisaż wystawy „Tradycja w obiektywie”. Wieczorem organizatorzy zaproszą na koncert „Kolędy z przyszłości”. Wystąpi Zespół Folklorystyczny Folusz, Kapela Brodów i Orkiestra Świętego Mikołaja. Wstęp na koncerty kosztuje 15 i 20 zł.
Sobota rozpocznie się warsztatami gry na drumli oraz zajęciami z przyrządzania gruzińskich przysmaków. Atrakcją będzie również możliwość spotkania się z Żywymi Książkami – osobami związanymi z imprezą. Każdy będzie mógł porozmawiać z nimi osobiście. O muzykę zadba Kapela Butrynów, Kapela Opocznianka, Trys Keturiose z Litwy, Ross Ainslie and Jarlath Henderson ze Szkocji i Orkiestra Świętego Mikołaja wraz z laureatami konkursu Sceny Otwartej. Bilet kosztuje 30 i 35 zł.
Natomiast w niedzielę odbędą się warsztaty ozdób choinkowych, ponownie zajęcia z gry na drumli, warsztaty muzyczne dla przedszkolaków, nauka tańca. Głównymi gwiazdami muzycznymi tego dnia, jak i tegorocznej edycji festiwalu, będą dwie folk metalowe formacje – rosyjska Arkona i polska Cronica. Występ Arkony będzie jednym z punktów na ich europejskiej trasie koncertowej. Cena biletu wynosi 40 i 50 zł.
Festiwalowi będzie towarzyszył też Jarmark Cudów, na którym będzie można podziwiać i kupować wiele wyjątkowych przedmiotów. Bilety i karnety można kupić w kasie Chatki Żaka w trakcie imprezy, lub za pośrednictwem strony  www.ekobilet.pl/mikolajkifolkowe. Cena karnetu: 75 zł (do karnetu jest dołączany katalogi i CD). Wstęp na wszystkie warsztaty jest bezpłatny.
Joanna Niećko