Fotografia pod egidą banku

Od piątku, 1 lipca w Lublinie mamy rzadką okazję obejrzeć rarytasy reporterskiej fotografii. W salach Centrum Kultury otwarto wystawę najlepszych zdjęć 12. edycji konkursu BZ WBK Press Foto. W gronie tegorocznych laureatów znalazło się dwóch lublinian. Ekspozycja potrwa do 13 lipca br.
Nagrodzone zdjęcia dotyczą tematów, którymi Polska i świat żyły w 2015 roku. To wydarzenia ale też zwykła codzienność. W gronie laureatów konkursu znaleźli się dwaj lublinianie: Łukasz Kaczanowski, fotoreporter tygodnika „Nowy Tydzień” i „Kuriera Lubelskiego” – II miejsce za zdjęcie w kategorii Sport oraz Rafał Krasa, freelancer, który zdobył III miejsce w kategorii „Człowiek” za fotoreportaż z Przystanku Woodstock .
– Konkurencja, w której brał udział bohater mojego zdjęcia, to sztafeta 4×50 stylem zmiennym kobiet i mężczyzn. Sposób pływania stylem grzbietowym jest bardzo fotogeniczny. Starałem się uchwycić moment, gdy zawodnik wygina się, a w jego tle widać wzburzoną przez pozostałych pływaków wodę – tak o swoim nagrodzonym zdjęciu mówi nasz reakcyjny kolega i zaznacza, że urody wszystkich wyróżnionych zdjęć nie da się opisać – należy przyjść i je zobaczyć.

Ponad 6 tys. fotografii

…nadesłanych przez 348 fotoreporterów oceniali jurorzy w składzie: Anna Brzezińska-Skarżyńska, Waldemar Kompała, Chris Niedenthal i Agnieszka Rayss. Jury przewodniczył im Maciej Jeziorek. Z tej masy wybrano zestaw kilkunastu nagrodzonych i ponad stu pięćdziesięciu wyróżnionych prac w 6 kategoriach: Wydarzenia, Życie Codzienne, Sport, Człowiek, Kultura i sztuka oraz Przyroda.
Przez czas trwania wystawy organizatorzy zapraszają dzieci i młodzież szkolną do udziału w konkursie „Moje Zdjęcie Roku”. Szczegółowe informacje dostępne są w miejscu ekspozycji.
Organizatorem i mecenasem konkursu jest Bank Zachodni WBK.
Marek Rybołowicz