Fryderyk Chopin inspiracją dla młodych

Szkoła Podstawowa nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie wspólnie z Muzeum Lubelskim zorganizowały już po raz siódmy Ogólnopolski Konkurs pod hasłem „Fryderyk Chopin – człowiek XXI wieku. Finałowa gala odbyła się 2 marca na Zamku Lubelskim.


Uczniowie z klas IV – VIII szkół podstawowych i klas gimnazjalnych niemal z całej Polski przygotowali prace w kategoriach: literackiej, plastycznej i multimedialnej. – Fryderyk Chopin to patron naszej szkoły. Choć naszego wielkiego kompozytora znają wszyscy, to jednak zdajemy sobie sprawę, że postać i muzyka nie są łatwymi w odbiorze dla młodego człowieka. Nasz konkurs pozwala bliżej samego wirtuoza i jego dzieła – mówi Ewa Barszcz, dyrektor SP nr 16. – W wakacje byłam na warsztatach mistrzowskich w Kurozwękach, gdzie słuchałam utworów Chopina i to mnie zainspirowało. Sama grałam kiedyś na pianinie – mówi Aleksandra Wosztak z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Fundacji Oświatowej „Nasza Szkoła” w Łodzi, laureatka pierwszego miejsca w kategorii literackiej gimnazjum. – Fryderyk Chopin, to dla mnie niezwykły człowiek, który miał niedościgniony talent, ale choć żył kilkaset lat temu, to jednak jest nam bardzo bliski. Warto posłuchać jego utworów, znaleźć w nich coś dla siebie – zachęca uczennica. Laureaci konkursu otrzymali albumy, książki oraz sprzęt elektroniczny. (EM.K.)

Zwycięzcy poszczególnych kategorii: Praca literacka – szkoła podstawowa: I miejsce: Amelia Marczak, SP nr 4 w Kołobrzegu. Praca literacka – klasy gimnazjalne: I miejsce Aleksandra Wosztak „Nasza Szkoła” w Łodzi. Praca plastyczna – szkoła podstawowa: I miejsce – Aleksandra Matejek, MDK w Chełmie. Praca plastyczna – kl. VII szkoły podstawowe i klasy gimnazjalne: I miejsce – Jakub Orzeł, SP nr 16 w Lublinie. Praca multimedialna – szkoła podstawowa: I miejsce – Krzysztof Biszczad, SP nr 21 w Lublinie. Praca multimedialna – kl. VII szkoły podstawowej i klasy gimnazjalne. I miejsce – Albert Wróblewski – CLVIII LO w Warszawie.