Gang nigeryjskich oszustów w potrzasku

Jedną z członkiń gangu była Wietnamka

Kolejne celne uderzenie policjantów do walki z cyberprzestępczością z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Dzięki ich ustaleniom zatrzymano grupę oszustów, którzy grasowali na portalach randkowych. Odzyskano większą część pieniędzy wyłudzonych od 58-letniej lublinianki.


– Ponad 120 tysięcy złotych przelała ona w lipcu mężczyźnie poznanemu na portalu randkowym. Miał być amerykańskim biznesmenem, który potrzebował pieniędzy na przetransportowanie 3,5 tony złota przez granicę. Działania policjantów z komendy wojewódzkiej w Lublinie zajmujących się zwalczaniem cyberprzestępczości doprowadziły do odzyskania niemal całej gotówki – mówi komisarz Andrzej Fijołek, z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Kobieta od kilku miesięcy prowadziła internetowy „romans” z mężczyzną podającym się za amerykańskiego inwestora. Ufała mu na tyle, że gdy ten poprosił nagle o pożyczkę, nie wahała się przelać na jego konto znacznej kwoty. Opowiadał, że został zatrzymany na lotnisku w Kanadzie i tam musi opłacić cło za złoto.

Po prośbach o następne pożyczki kobieta nabrała podejrzeń. Łącznie przelała ponad 120 tysięcy złotych. W czwartek kryminalni zatrzymali w Lublinie dwóch obywateli Nigerii, a w Warszawie – Wietnamkę, na której konto trafiały pieniądze, i jednego Nigeryjczyka na granicy polsko-niemieckiej, gdy próbował uciec z Polski.

– Podczas przeszukań policjanci zabezpieczyli komputery, telefony, dyski przenośne oraz dokumentację bankową. W wyniku sprawnej akcji udało się odzyskać większość utraconych pieniędzy – dodaje kom. Andrzej Fijołek. – Ostrzegamy przed zawieraniem tego typu znajomości, a także przed podawaniem swoich danych obcym osobom, poznanym w Internecie.

Zalecamy także zachowanie ograniczonego zaufania w przypadku takich kontaktów, a co najważniejsze, przestrzegamy przed wpłacaniem pieniędzy na konta obcych lub niedawno poznanych osób. Oszustwo jest znane także pod „legendą” amerykańskiego żołnierza, pracownika platformy wiertniczej, a także jak w tym przypadku inwestora lub bogatego mężczyznę handlującego złotem lub diamentami.

Dwaj obywatele Nigerii zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. Trzeci z nich 26-latek oraz 46-letnia obywatelka Wietnamu zostali objęci dozorem Policji. Wszystkim zatrzymanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. LT