Gaudeamus igitur po raz dziesiaty

– Kiedyś jeden z mądrych ludzi powiedział, że człowiek uczy się całe życie. Myślę, że nasza dzisiejsza obecność potwierdza tę słynną mądrość – tymi słowami wiceprezydent Chełma Stanisław Mościcki otworzył 18 października rok akademicki na chełmskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

A to wyjątkowy rok. Uniwersytet Trzeciego Wieku obchodzi bowiem okrągły jubileusz – dziesięciolecie działalności.
– Po raz pierwszy spotkaliśmy się 23 lutego 2008 na wykładzie profesor Małgorzaty Karwatowskiej „Stereotyp blondynki we współczesnej polszczyźnie” – wspomina Krystyna Sawa, przewodnicząca zarządu UTW w Chełmie.
Uniwersytet powstał na mocy porozumienia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i Chełmskiego Towarzystwa Naukowego. Miejscem spotkań od początku stały się sale wykładowe chełmskiej uczelni. Dziś na zajęcia uczęszcza blisko 200 osób. Łamią stereotyp seniorów siedzących w fotelu przed telewizorem i robiących na drutach. Spędzają czas aktywnie – uczęszczają na zajęcia, spotykają się, działają na rzecz innych. Taka aktywność może niejednego zadziwiać, ale przede wszystkim zachwycać. Nic, tylko pozazdrościć życiowej energii i motywacji, ale przede wszystkim uczyć się i brać przykład z działaczy UTW.
A ci na najbliższy rok akademicki przygotowali mnóstwo dodatkowych atrakcji. W programie obchodów jubileuszowego, dziesiątego roku działalności UTW są m.in.: zawody „W zdrowym ciele – zdrowy duch” (listopad/grudzień), występ chóru i wystawienie sztuki teatralnej mieszkańcom miasta (kwiecień), oraz uroczysta konferencja (czerwiec). O poszczególnych wydarzeniach będziemy na bieżąco informować na łamach „Nowego Tygodnia”. (mg)