Gaz dla gminy Gorzków

Dobra informacja dla mieszkańców wsi Wielobycz i Wielkopole. Jeszcze w tym roku Polska Spółka Gazownictwa rozpocznie budowę gazociągu na terenie gminy Gorzków.

Tydzień temu skontaktował się z nami rozgoryczony mieszkaniec Wielkopola. – Mieszka tu 30 osób w wieku powyżej 70 lat – rozpoczął opowieść. – Ludzie ci sami odbudowywali wieś zniszczoną po II wojnie światowej. Kosztowało to ich sporo wyrzeczeń i trudów. Budowali domy z myślą, że kiedyś tu zamieszkają ich dzieci, wnuki. Niestety, młodzi powyjeżdżali – dodaje. Mieszkaniec Wielkopola przekonuje, że los starszych, samotnych już ludzi często jest tragiczny. – Zostali oni sami w wielkich domach. Często nie stać ich na ogrzewanie, nie mają siły nosić węgla, rąbać drewna – podkreśla. W Wielkopolu mieszka też ponad 70 osób w wieku 60-70 lat. – Oni też wkraczają w starość, będzie im coraz ciężej. Dlatego, gdy się dowiedziałem, że będzie budowany gazociąg w sąsiedniej wsi Wielobycz, to od razu pomyślałem, że ułatwiłby on życie i nam, w Wielkopolu – zauważa mężczyzna.

Nasz rozmówca nie wiedział jeszcze, że inwestycja jest już planowana. – Chciałbym wszystkich mieszkańców uspokoić, ponieważ jest plan gazyfikacji całej gminy Gorzków, ale inwestycja ta musi być realizowana etapami – mówi Marek Kasprzak, wójt Gorzkowa. – Aktualnie jest podpisanych 15 umów z mieszkańcami wsi Wielobycz i gazociąg zostanie tam wybudowany jeszcze w tym roku. W przyszłym będą przyłączane kolejne sąsiadujące ze sobą miejscowości, w tym Wielkopole. O wszystkich działaniach będziemy informować mieszkańców na bieżąco. Inwestorem jest Polska Spółka Gazownictwa – dodaje. (kg)