Gdzie wyrzucić żarówkę?

Zepsuty piekarnik, stare żelazko i zużyte żarówki – niektórzy chełmianie zastanawiają się, jak mogą pozbyć się tego typu odpadów.

– Mam w domu niepotrzebne już nikomu sprzęty – m.in. zepsute żelazko, starą kuchenkę elektryczną, suszarkę i zastanawiam się, jak mogę ich się pozbyć – pyta jeden z Czytelników z Chełma. – MPGK chyba nie odbiera takich przedmiotów sprzed domów. Nie wiem też, gdzie wyrzucać zużyte żarówki, bo chyba nie powinny trafiać do zwykłego kosza na śmieci.
Jak informuje Andrzej Brudnowski, kierownik Zakładu Oczyszczania Miasta MPGK, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny mieszkańcy miasta mogą przywozić do ZOM – ul. Bieławin 5. Sprzęt jest przyjmowany bezpłatnie od poniedziałku do soboty, w godz. 7-15. Można przywozić tu m.in. lodówki, pralki, suszarki, mikrofalówki, noże elektryczne, komputery, telefony, kalkulatory, sprzęt RTV, świetlówki, halogeny, żarówki energooszczędne. Przy przyjęciu elektroodpadów wydawana jest „Karta Przekazania Odpadu” dokumentująca oddanie odpadu uprawnionemu podmiotowi. Co ważne, przy zakupie np. nowego telewizora sprzedawca ma obowiązek przyjąć bez żadnej opłaty stary sprzęt (na zasadzie „sztuka za sztukę”). Marka oddawanego sprzętu nie ma znaczenia. Ponadto raz na kwartał ZOM odbiera tzw. odpady wielkogabarytowe i problemowe. To również dobra okazja do pozbycia się z domu niektórych elektrośmieci. Harmonogram tych wywozów można znaleźć na stronie MPGK (w zakładce „Harmonogramy wywozu nieczystości”. (kw)