Głosowanie jeszcze tylko przez pięć dni

Prezentacja projektów odbyła się przed trzema tygodniami, 29 marca w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Na zdjęciu Krzysztof Kowalik zachęca do oddania głosu na Cyke Lublin – Rower dla Lublina

Jeszcze tylko przez pięć dni, do najbliższej niedzieli, potrwa internetowe głosowanie na jeden z trzech pomysłów, który zostanie zrealizowany w Lublinie w ramach akcji IKEA „Projekt w sąsiedztwie”. Zwycięzcę poznamy 26 kwietnia.


„Projekt w sąsiedztwie” jest jednym z elementów budowania przez sklep IKEA Lublin, który już za kilka miesięcy otworzy się przy Al. Spółdzielczości Pracy, dobrosąsiedzkich relacji z mieszkańcami i tworzenia w mieście jeszcze lepszego, życia na co dzień.
Składał się z kilku etapów. Pierwszym, rozpoczętym jeszcze w ubiegłym roku, było stworzenie Rady Sąsiedzkiej – grupy ponad dwudziestu zaangażowanych i aktywnych mieszkańców miasta, którzy służyli swoją wiedzą, doświadczeniem i doradzali IKEA.
Drugim etapem była seria spotkań roboczych, w trakcie których przedstawiciele IKEA, Instytutu na Rzecz Ekorozwoju – partnera akcji – oraz Rady Sąsiedzkiej dyskutowali nad potrzebami lublinian.
Kolejnym etapem, który odbył się na przełomie stycznia i lutego, był otwarty proces zbierania pomysłów na działania społeczne. Trzy najlepsze propozycje wybrane spośród łącznie dwudziestu ośmiu pomysłów, które spłynęły od mieszkańców Lublina, zostały zaprezentowane publicznie 29 marca w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.
Od trzech tygodni w internecie na stronie IKEA.pl/dlaLublina trwa głosowanie. Swój głos mogą oddać wszyscy lublinianie, którzy ukończyli 16 lat. Co bardzo ważne, każdy uczestnik może zagłosować tylko raz na wybrany projekt. – Każdy z tych trzech projektów ma duży potencjał i jest warty realizacji. Każdy pokazuje również, jak można zmienić sąsiedztwo na jeszcze lepsze zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju. Teraz decyzja należy do mieszkańców. Gorąco zachęcam do odwiedzenia strony IKEA.pl/dlaLublina, zapoznania się z finałowymi projektami oraz oddania swojego głosu – mówi Monika Kosińska, dyrektor sklepu IKEA Lublin.
Głosowanie potrwa do 23 kwietnia. Ogłoszenie zwycięskiego projektu, na którego realizację IKEA przeznaczy 100 tysięcy złotych, nastąpi 26 kwietnia.KB

Na te projekty można głosować

1. Cykel Lublin – Rower dla Lublina Głównym celem projektu zgłoszonego przez Krzysztofa Kowalika, jest zachęcanie do korzystania z ekologicznego środka transportu, jakim jest rower, dzięki poprawieniu umiejętności bezpiecznego poruszania się nim w ruchu ulicznym.
Projekt zakłada przeprowadzenie zajęć edukacyjnych dla uczniów lubelskich szkół i warsztatów bezpiecznej jazdy rowerem dla mieszkańców. Uczestnicy zajęć otrzymają materiały edukacyjne, opaski odblaskowe i komplet oświetlenia rowerowego. By ułatwić uczniom parkowanie roweru, 100 bezpiecznych stojaków rowerowych zostanie zamontowanych przed lubelskimi szkołami. Cztery szkoły zostaną wyposażone w samoobsługowe stacje naprawy rowerów. Dodatkowo, dzięki realizacji projektu rozbudowana zostanie wypożyczalnia rowerów.

2. WSPÓLNA PRZESTRZEŃ Zgłoszona przez Kooperatywę Lubelską ma być miejscem pełnym kuszących smaków i aromatów. To pracownia tętniąca życiem i energią. To kuchnia pełna zdrowych produktów, a także pomysłów i działań użytecznych dla wszystkich lublinian. To niekomercyjne miejsce spotkań, w którym będzie można rozwijać zainteresowania i realizować własne pomysły, a także uczestniczyć w warsztatach i wykładach z ekspertami dobrych praktyk społecznych i ekonomicznych. W ramach projektu w różnych miejscach Lublina organizowane będą również TuTargi, na których będzie można poznać lokalnych wytwórców i nabyć ich produkty. Autorzy chcą zorganizować także cykl warsztatów „Lubelskie smaki świata”.

3. Samodzielnia – Lubelska Przestrzeń Kreatywna. – Samodzielnia wyrasta z tęsknoty za pracami ręcznymi – mówił podczas prezentacji Piotr Skrzypczak, zgłaszający projekt. Wykreślanie, montowanie, skręcanie, szycie, tapicerowanie, piłowanie i wbijanie, malowanie, lutowanie, cięcie i wiercenie, drukowanie… Jednym zdaniem przestrzeń, gdzie będzie można bezkarnie próbować. Dzięki Samodzielni, kompleksowi dobrze wyposażonych pracowni: przestrzeń projektowa, warsztat stolarski, mechaniczno-elektryczny, drukarski, krawiecki i dekoratorski, autorzy projektu chcą, by mieszkańcy i mieszkanki Lublina mogli w bardzo praktycznym wydaniu uwolnić swoją kreatywność.