Głosowanie przez Internet

Bez konieczności wychodzenia z domu będzie można oddać głos na inwestycje realizowane w ramach czwartej edycji budżetu obywatelskiego. Urzędnicy przygotowują się do stworzenia możliwości głosowania przez Internet. Elektronicznie złożymy też wnioski do budżetu.

Sprawa jest przesądzona. Urzędnicy, wychodząc naprzeciw sygnałom ze strony mieszkańców i radnych, postanowili, że w tym roku, zarówno przy składaniu wniosków do budżetu obywatelskiego, jak i samym głosowaniu, będzie można skorzystać z Internetu.
– Zmieniamy zasady funkcjonowania budżetu obywatelskiego, dajemy mieszkańcom możliwość głosowania przez Internet, ale jednocześnie zapewniamy, że dotychczasowa forma, czyli oddanie głosu w lokalu wyborczym, zostanie zachowana, bo ludzie do tego są przyzwyczajeni – podkreśla Roland Kurczewicz, pełnomocnik prezydenta Chełma. – Przez Internet będzie można złożyć wniosek do budżetu.
Urzędnicy wyłonią firmę, która przygotuje specjalne oprogramowanie, dające możliwość elektronicznego głosowania. – Takie formy funkcjonują w wielu miastach i sprawdzają się. Firmy, które mają gotowe systemy, same zgłaszają się do naszego urzędu, proponując swoje usługi. Stosowane przez nie rozwiązania należy jedynie dopasować do chełmskich warunków – przekonuje Kurczewicz.
Zdaniem urzędników, dzięki Internetowi w głosowaniu weźmie udział więcej mieszkańców. – Sondujemy, że nawet o kilka tysięcy – uważa R. Kurczewicz. – Weryfikacja będzie odbywała się przy użyciu numeru pesel oraz adresu zamieszkania. Moglibyśmy skorzystać z bezpieczniejszego rozwiązania, jakim jest podpis elektroniczny, czy posiadanie profilu na platformie epuap, ale wielu mieszkańców z tych form nie korzysta. Zdajemy sobie sprawę, że ktoś może starać się wykorzystać pesel innej osoby i oddać za nią głos, ale należy pamiętać, że takie działanie jest przestępstwem. System na pewno zapisze każdy numer IP osoby oddającej głos na inwestycje zgłoszone do budżetu obywatelskiego 2018 – dodaje pełnomocnik prezydenta Chełma.
Wszystkie zmiany dotyczące budżetu obywatelskiego, w tym też sposobu głosowania, musi uchwalić rada miasta. Tematem radni zajmą się już na najbliższej sesji, w środę 29 marca br. (ptr)