Głosuj na czyste powietrze

Electrolux podaruje oczyszczacze powietrza 25 przedszkolom w całej Polsce. Firma rozpoczyna akcję „Uwolnij przedszkola od smogu”.


Według niezależnego raportu przeprowadzonego przez Greenpeace i Fundację #13 w okolicy 46% lubelskich przedszkoli dopuszczalny poziom pyłów PM2,5 i PM10 został przekroczony przez więcej niż 35 dni w ciągu roku. Normy jakości powietrza tylko w 2016 roku w samym Lublinie były przekroczone przez 40-48 dni. Zanieczyszczone powietrze jest najbardziej niebezpieczne dla małych dzieci, które są narażone na skutki smogu nawet, kiedy przebywają w pomieszczeniach – przedszkolach i żłobkach.
Dzieci częściej oddychają przez usta niż przez nos. W ten sposób do ich organizmu dostaje się zanieczyszczone powietrze, które nie jest poddane żadnej filtracji. Ponadto dzieci wdychają więcej powietrza niż dorośli (w przeliczeniu na masę ciała) i spędzają więcej czasu na zewnątrz. W rezultacie, mają częściej styczność ze smogiem i jednocześnie do ich organizmów dostaje się więcej zanieczyszczeń. Problemem jest także układ odpornościowy, który u dzieci nie jest jeszcze dobrze rozwinięty i tym samym nie jest w stanie sobie poradzić ze skutkami zanieczyszczonego powietrza. Zwiększa to ryzyko zapadnięcia na przewlekłą chorobę układu oddechowego czy układu krążenia w dorosłym życiu. Najtrudniej mają alergicy i astmatycy, dla których smog oznacza nasilenie chorobowych dolegliwości.
Uwolnij przedszkola od smogu!
– Zasady akcji „Uwolnij przedszkole od smogu” są bardzo proste. Wystarczy wybrać z listy na stronie internetowej www.przedszkolabezsmogu.pl przedszkole lub żłobek, w którym chcemy, żeby pojawił się oczyszczacz. Jeśli danej placówki nie ma na stronie, możemy ją samodzielnie dodać. Następnie należy oddać głos na wybrane miejsce – można głosować co godzinę na dowolną liczbę placówek w dniach od 6 do 30 marca 2018 r. Zwycięskie placówki otrzymają najnowsze oczyszczacze EAP450 marki Electrolux. Urządzenia wyposażone są w filtry HEPA i emitują bardzo cichy dźwięk – zbliżony do ludzkiego szeptu. (EM.K.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here