Głowacki uczył się w Grecji

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Krasnymstawie wzięli udział w praktykach zawodowych w… Grecji.

 

Uczniowie do Grecji pojechali ze swoją dyrektor Elżbietą Zadrąg i Anną Górnicką – nauczycielem przedmiotów zawodowych. Praktyki realizowali w ramach dwóch projektów: „Hotelarze i restauratorzy – zawody przyszłości. Dobre praktyki greckich hotelarzy i restauratorów szansą na rozwój branży ” oraz „ Unia Europejska drogą do osiągnięcia sukcesu dla młodzieży kształcącej się w zawodzie technika informatyka”. Młodzież z klas drugich i trzecich technikum hotelarstwa oraz technikum informatycznego, poszerzała swoje umiejętności, zdobywała nowe doświadczenia, doskonaliła w praktyce język angielski, a w czasie wolnym poznawała kulturę i przyrodę Grecji. Uczestnicy wyjazdu podczas praktyk mieszkali w hotelu Paralia Panteleimonos, położonym w jednej z miejscowości południowej Riwiery Olimpijskiej. Młodzież zapoznała się z ogólnymi zasadami panującymi w hotelu, regulaminem i przepisami bhp oraz organizacją pracy na przydzielonych im stanowiskach.
Uczniowie technikum hotelarskiego zajmowali się m.in. przygotowaniem posiłków na cały dzień (śniadanie, lunch, kolacja), podawaniem ich do pokoi, sprzątaniem, uczyli się też nakrywania i dekorowania stołów i obsługi sprzętu hotelowego. Sprawdzeniem nabytych umiejętności było przygotowanie sali na bal charytatywny dla greckich sportowców.
Informatycy rozpoczęli swoje praktyki od zapoznania z dokumentacją technologiczną oraz informatyczną, która będzie im potrzebna do dalszej pracy w zawodzie. Pracowali nad przygotowaniem elementów i układów elektronicznych do montażu, zajmowali się też eksploatacją sprzętu komputerowego, aktualizacją i modyfikacją wykorzystywanego oprogramowania, przygotowaniem firmy do wykorzystania IT oraz organizacją serwisu i przeglądów okresowych. Zajęcia odbywały się w firmach GlobalTech i RAM.
Wyjazd do Grecji był także niepowtarzalną okazją do poznania kultury tego pięknego śródziemnomorskiego państwa. Młodzież zwiedziła średniowieczną twierdzę w Platamonas, w Alykii zobaczyła jak otrzymuje się sól z wody morskiej i hoduje małże, podziwiała wspaniałe widoki na rzekę Enipeas oraz na pasmo Olimpu podczas wędrówki do Wodospadów Zeusa. Dodatkową atrakcją była także nauka greckich tańców narodowych i degustacja potraw kuchni greckiej. (k)