Głupota uderzy po kieszeni

Trzy zarzuty, 30 punktów karnych i groźba nawet ponad 3 tysięcy złotych grzywny wiszą nad 23-latkiem, którego brawurową jazdę golfem nagrał inny kierowca. Nagranie trafiło na policyjną skrzynkę, a młody cwaniaczek pisał w internecie, że „ch… mu zrobią psy”, bo powie, że to nie on kierował.

Przestroga dla wszystkich szarżujących na miejskich ulicach. Choć w pobliżu nie ma ani patrolu drogówki, ani działającego fotoradaru – nie oznacza to, że wszystkie grzechy zostaną wybaczone. Wystarczy, że w aucie jadącym za delikwentem jest włączona kamera, a kierowca opublikuje nagranie w internecie. Tak, jak to miało miejsce w ubiegłym tygodniu.
W poniedziałek (10 lipca) na platformie You Tube jeden z mieszkańców zamieścił filmik opatrzony tytułem „Zawsze tak wyprzedzasz? Zawsze”. Na nagraniu widać, jak – jadący od strony Gmachu w kierunku centrum miasta – srebrny VW Golf „pruje”, nie patrząc na nic. W ciągu niespełna dwóch minut trzykrotnie złamał przepisy. Wyprzedzał na zakazie, bezśrednio na przejściach dla pieszych przy Szkole Podstawowej nr 5 oraz autobus jadący przez przejście na pl. Gdańskim. Przez sekundę nawet nie pomyślał, że może spowodować wypadek, w którym ucierpią niewinni.
W ciągu kilku dni filmik obejrzało kilkanaście tysięcy osób, a nagranie trafiło też na inne strony ukazujące głupotę i bezmyślność polskich kierowców. Niemal od razu pod nagraniem posypały się też komentarze. „Takich bandytów trzeba eliminować z ruchu drogowego. Nie dość, że prawko jest do zabrania na czas dożywotni, to jeszcze trzeba dodać więzienie. Bo to jest skrajna nieodpowiedzialność”, „Typowy przykład kretyna, który wyprzedza i jedzie niebezpiecznie, a na końcu zyskuje jakieś 5 sekund” – to tylko niektóre z nich. Komentujący zgodnie przyznali, że nagranie powinno trafić do policji.
Głos w dyskusji szybko zabrał też rzekomy pirat drogowy. Poszywając się pod niejakiego Przemysława Z., pewny siebie zaczął rzucać mięsem w stronę autora filmiku i pod adresem policji: „Ale jak mnie k**wy namierzą? Ja powiem że to nie ja jechałem tylko porzyczyłem Ukraińcowi który pracował u mnie na budowie hehehe Ch**a mi zrobią psy hahahaha. Możecie mnie w trombe pocałować” (pisownia oryginalna).
Zgłoszenie trafiło na adres stopagresjidrogowej@lu.policja.gov.pl, gdzie każdy, kto był świadkiem agresywnego zachowania na drodze, może (a nawet powinien) przesłać materiał dowodowy. W tym przypadku, ponieważ na filmie wyraźnie widać też tablice rejestracyjne, mundurowi mieli ułatwione zadanie.
– Policjanci odebrali zgłoszenie. W czwartek właściciel pojazdu, który wówczas kierował autem, usłyszał trzy zarzuty dotyczące wyprzedzania na oznakowanym skrzyżownaiu, na linii ciągłej i oznakowanym przejściu dla pieszych. Sprawa została skierowana do sądu. 23-letniemu chełmianinowi grozi wysoka kara grzywny, do trzech tysięcy złotych, a może nawet i więcej. O wysokości kary zadecyduje sąd. Za wykroczenia dostał też trzydzieści punktów karnych – tłumaczy podkom. Ewa Czyż, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Chełmie. (pc)