Gmina Chełm pomaga

Gmina Chełm od pierwszych dni, kiedy do Polski zaczęła napływać fala uchodźców realizuje zadania związane z pomocą. Są to zadania wynikające z przepisów prawa, jak również koordynacja działań podjętych przez mieszkańców gminy. Na terenie gminy zorganizowaliśmy 18 punktów, w których na uchodźców czeka 245 miejsc. W ciągu doby, w punktach podległych gminie przebywa ok. 100 osób, co od początku napływu uchodźców daje ponad pół tysiąca. Wśród przebywających na terenie gminy uchodźców panuje duża rotacja, dla większości nasz region jest tylko miejscem na odpoczynek przed podróżą w głąb kraju, lub poza granice Polski. Na terenie gminy są również takie miejsca (łóżka) jest ich ok. 150, zorganizowane przez podmioty gospodarcze i osoby fizyczne.

Uruchomiliśmy na terenie gminy punkty do których mieszkańcy mogą dostarczać produkty dla uchodźców: Urząd Gminy Chełm w Pokrówce, Szkoły Podstawowe w Uhrze, Stawie, Strupinie, Żółtańcach, Stołpiu, Okszowie (Punkt Przedszkolny).

Apelujemy jednak o śledzenie komunikatów, które pojawiają się na stronie Gminy Chełm i naszym profilu społecznościowym. Są tam umieszczane informacje o konkretnych potrzebach jakie w danym momencie występują. Musimy zachować rozsądek i spokój, by dostarczane produkty, były odpowiednio dystrybuowane.

Na dzień dzisiejszy sytuacja w podległych gminie punktach jest pod kontrolą, zabezpieczenie logistyczne pozwala na sprawną i skuteczną dystrybucję wśród potrzebujących. Mieszkańcy i wiele instytucji dostarczają przebywającym ciepłe posiłki – tu również prosimy zgłaszać chęć dostarczenia takich posiłków w Urzędzie Gminie Chełm (tel. 82 575 02 46), dysponujemy aktualną liczbą i rozlokowaniem uchodźców.

Apelujemy również do mieszkańców poszczególnych miejscowości o to, aby ograniczyli do niezbędnego minimum odwiedziny świetlic. Osoby opiekujące się świetlicami są powszechnie znane wśród mieszkańców i to do tych osób proszę zgłaszać chęć pomocy. Przebywający w świetlicach przechodzą najtrudniejszy okres swego życia, uszanujmy więc ich prywatność i potrzebę odpoczynku.

Aktualnie potrzebne są: środki higieny osobistej; środki czystości w tym proszki, płyny do prania, również dla dzieci; leki (syropy dla dzieci, przeciwbólowe, przeciwgrypowe), musy dla dzieci, zupki instant, konserwy, żywność pakowana (wędlina, parówki), pakowane pieczywo, słodycze.

Przypominamy również, że na dzień dzisiejszy refundacje kosztów za przyjęcie uchodźców dotyczą tylko podmiotów gospodarczych posiadających NIP i REGON. (red)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here