Gmina Krasnystaw rozdaje jedzenie

Znajdujący się w trudnej sytuacji mieszkańcy gminy Krasnystaw mogą zgłaszać się po paczki żywnościowe. Ich wydawanie odbywa się według nowych zasad, wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa, a zajmuje się tym Stowarzyszenie „Wspólnie Dla Gminy Krasnystaw” przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krasnymstawie.

Standardowo żywność jest wydawana w budynku SP w Siennicy Nadolnej, ale teraz paczki będzie można odebrać w miejscu specjalnie do tego przygotowanym, przy wejściu do szkoły. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, odbierający paczki muszą się stosować do obostrzeń, związanych z reżimem sanitarnym. Nie można przychodzić po żywność z dziećmi ani z osobami starszymi. Seniorzy mogą upoważnić do odbioru paczki członka rodziny lub sąsiadów.

Każdy powinien mieć własne opakowania i założyć jednorazowe rękawiczki oraz zakryć usta i nos. Oczekujących w kolejce obowiązuje zachowanie bezpiecznej odległości co najmniej dwóch metrów, a korzystający z pomocy nie potwierdzają na piśmie odebrania paczki. Ze względów bezpieczeństwa zajmuje się tym osoba wydającą żywność. Inny niż zwykle jest również harmonogram wydawania paczek.

Zwykle akcja trwała trzy dni, a pomoc otrzymywało po 60-70 rodzin dziennie. By ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem tym razem wydawanie żywności rozpoczęło się 19 maja i potrwa do 4 czerwca, a dziennie pomoc otrzymuje około 20 rodzin. Harmonogram wydawania żywności na najbliższe dni jest następujący: 26 maja – Zażółkiew, Latyczów, Rońsko, 27 maja – Niemienice , Niemienice – Kolonia, Małochwiej Duży, Małochwiej Mały, 29 maja – Białka, Wincentów, Widniówka, Krynica, 1 czerwca – Bzite , Czarnoziem, Józefów, 2 czerwca – Ostrów Krupski, Krupe, 4 czerwca – Krupiec, Zakręcie, Jaślików. Żywność jest wydawana od 9.00 do 11.00, a w paczkach są m.in.: groszek z marchewką, biała fasola w puszce, sok jabłkowy, powidła, ryż, mleko, pasztet wieprzowy, olej rzepakowy i gołąbki w sosie pomidorowym. Wydający paczki proszą o stosowanie się do nowych zasad odbioru żywności, a ewentualne wątpliwości wyjaśniają telefonicznie w GOPS w Krasnymstawie pod numerami: 82 576 65 93 i 82 675 22 16. (k)