Gmina zapewni uchodźcom transport i wyżywienie

Radni gminy Ruda-Huta jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie pomocy obywatelom Ukrainy, uciekającym przez wojną. Zakłada ona m.in. zakwaterowanie, wyżywienie czy zapewnienie transportu uchodźcom.

Ważne głosowanie na radzie gminy Ruda-Huta. Radni jednogłośnie (poza nieobecnym Pawłem Adamczukiem) przyjęli uchwałę „w sprawie zakresu pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa”. To jedna z pierwszych tego typu uchwał przyjętych w chełmskim powiecie. Co zawiera? Radni gminy Ruda-Huta zgodzili się, by samorząd zapewniał uchodźcom pomoc w zakresie zakwaterowania, zapewnienia całodziennego wyżywienia, zapewnienia transportu do miejsc zamieszkania, finansowania przejazdów środkami transportu publicznego oraz specjalistycznego transportu przeznaczonego dla osób z niepełnosprawnością, a także zapewnienia środków czystości i higieny osobistej oraz „innych niezbędnych produktów”. Ile to będzie kosztować? Na razie trudno to oszacować.

– Dziś na terenie naszej gminy przebywa w prywatnych domach okołu stu obywateli Ukrainy, a także dziewiętnaście osób w punkcie zakwaterowania zorganizowanym przez gminę – mówi Agnieszka Woszczewska, sekretarz gminy Ruda-Huta. Jak dotąd samorząd nie dokłada się do pomocy uchodźcom. – Na razie wszystko jest współfinasowane przez państwo i z darów obywateli. Może jednak być tak, że ta dzienna stawka 50 zł, czy nawet 500 plus, nie wystarczą na zapewnienie podstawowych potrzeb tym osobom, które przed wojną uciekły. Mogą być losowe przypadki, np. choroba dziecka, i jako gmina nie chcemy mieć związanych rąk. Chcemy być gotowi, by pomóc, stąd tego typu przepis – wyjaśnia sekretarz gminy Ruda-Huta. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here