Gospodarstwo z Drewnik nagrodzone

Gospodarstwo Agnieszki i Arkadiusza Matyczów z miejscowości Drewniki w gminie Kraśniczyn zdobyło Srebrny Laur w konkursie Agroliga 2017.

Konkurs Agroliga 2017 organizowany jest w dwóch etapach tj. na szczeblu wojewódzkim przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego i na szczeblu krajowym przez TVP i Stowarzyszenie AgroBiznesKlub. Honorowy Patronat nad wydarzeniem sprawują: minister rolnictwa i rozwoju wsi, a także prezes ARiMR, prezes ARR i prezes KRUS. Do pierwszego etapu z województwa lubelskiego przystąpiło 11 rolników oraz 1 firma. Wśród nagrodzonych rolników tzw. „Srebrny Laur” Agroligi 2017 otrzymało gospodarstwo państwa Agnieszki i Arkadiusza Matyczów z miejscowości Drewniki w gminie Kraśniczyn.
– Gospodarstwo Państwa Matyczów ma ponad 100 ha powierzchni, specjalizuje się w produkcji roślinnej – opowiada Henryk Kaproń z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Krasnymstawie. W strukturze zasiewów w 2016 r. u Matyczów przeważały zboża (pszenica ozima – 34,50 ha, jęczmień browarny – ok.10 ha i kukurydza na nasiona – blisko 32 ha) oraz buraki cukrowe (20,6 ha). W 2017 roku do struktury zasiewów zostały dołączone uprawa soi i rzepaku ozimego. – Gospodarstwo posiada budynki oraz podstawowy sprzęt uprawowy, między innymi ciągnik New Holland 160 KM, opryskiwacz 2000 l, siewnik do kukurydzy, zestaw uprawowo-siewny, pług zawieszany obracalny i inne, które w dużej części zostały zakupione w ciągu ostatnich 5 lat przy udziale środków unijnych. Warto zaznaczyć, że gospodarstwo rozwija się bardzo dynamicznie, czego przykładem jest powiększenie jego powierzchni w ciągu ostatnich 5 lat o około 40 ha. Oprócz działalności rolniczej pan Arkadiusz prowadzi również działalność usługową w zakresie zbioru kombajnowego zbóż i rzepaku oraz siewu i zbioru kukurydzy na nasiona – dodaje Kaproń. (k)