Gotowi na desant zakażonych

Chełmski szpital ma ponad 120 pacjentów z Covid-19 a szykuje kilkadziesiąt miejsc dla chorych ze Śląska lub Mazowsza. Lekarze i urzędnicy wojewody spodziewają się wysypu nowych zakażeń tuż po świętach.

W przedświąteczny weekend w szpitalu w Chełmie przebywało 121 pacjentów z Covid-19. Łącznie przygotowano dla tych chorych 220 łóżek.

– Mimo trudnej sytuacji w kraju mamy jeszcze pewną rezerwę, ale widzimy, że wszystkie służby, m.in. wojewody, spodziewają się wysypu zakażeń po świętach i stale, co kilka godzin monitorują obłożenie łóżek – mówi Lech Litwin, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu w chełmskiej lecznicy.

Wielu chorych zapewne zechce przeczekać święta w domu i jeżeli nie będzie miało krytycznych objawów choroby, nie pójdzie do lekarza. Chełmski szpital ma przygotować 20 miejsc na ewentualny desant zarażonych z województw, w których przyrost chorych jest największy, tj. ze śląskiego lub mazowieckiego.

– Faktycznie może być tak, że po świętach będzie olbrzymi skok zakażeń – mówi L. Litwin.

Dlatego wojewoda dał dyrektorom szpitali wolną rękę w przekształcaniu oddziałów na covidowe i tworzeniu dodatkowych łóżek dla zarażonych. Lecznice mają przyjmować chorych bez zwłoki, aby nie powtarzały się sytuacje z drugiej fali pandemii, kiedy karetki pogotowia godzinami czekały na podjazdach na oddanie chorego albo krążyły z nim od szpitala do szpitala. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here