Gotycka baszta stanie w blasku

Po remoncie i konserwacji XIV-wieczna baszta zyska iluminację

Lubelski Ratusz szuka firmy, która wyremontuje i przebuduje basztę gotycką przy ul. Jezuickiej oraz pracowni, która wykona makietę z brązu przedstawiającą Lublin na przełomie XVI i XVII w. i zamontuje ją na cokole na Placu Łokietka. Prace w obydwu przypadkach zostaną sfinansowane z funduszy unijnych Programu Polska-Białoruś-Ukraina w ramach projektu „Nowe życie starego miasta: rewitalizacja zabytków dziedzictwa historycznego i kulturalnego w Łucku i Lublinie”.

Średniowieczna baszta ostatnie poważne prace konserwatorsko-remontowe przechodziła w latach 50-tych ubiegłego wieku, a w latach 80-tych przemurowano lewe skrzydło i brzusiec baszty, wykonano nowy wieniec pod konstrukcję dachową i dokonano uzupełnień w ceglanym licu obiektu.

Zrobiono to jednak niezbyt fachowo i uzupełnienia wyraźnie dziś odróżniają się od oryginalnej cegły, ale większym problemem jest, że ta renowacja jak również prace wykonane w latach 50-tych nie uchroniły zabytkowego obiektu przed degradacją. Badania stanu technicznego przeprowadzone w ostatnich latach wykazały niebezpieczne dla budowli zawilgocenie i zasolenie murów, osiadanie płaszcza baszty i spękania konstrukcyjne o szerokości nawet do 2 cm, a tym samym konieczność pilnego przeprowadzenia prac remontowych. Zostaną one wykonane jeszcze w tym roku. Miasto właśnie szuka wykonawcy.

Jego zadaniem będzie m.in. wykonanie remontu więźby dachowej, wymiana obróbek blacharskich oraz pokrycia z dachówki, wzmocnienie struktury murów, wykonanie i montaż bramy zamykającej wnętrze baszty, wykonanie nowej posadzki ceglanej wraz z systemem wentylacji, remont fragmentu muru obronnego przyległego do baszty, a także wykonanie iluminacji baszty. Wykonawca będzie również musiał przeprowadzić odsolenie, wzmocnienie struktury cegieł i oczyszczenie murów, uzupełnić ubytki cegieł i spoin. Wszystkie prace mają być wykonane do końca października tego roku.

Tyle samo czasu na realizację swojego zadania będzie miał zwycięzca przetargu na wykonanie i montaż makiety z brązu przedstawiającej Lublin na przełomie XVI i XVII w. Makieta ma być wykonana w skali 1 do 500 i mieć wymiary kwadratu 1,5×1,5 m. Zostanie zamontowana na Pl. Łokietka, prawdopodobnie w pobliżu Bramy Krakowskiej. Obydwa przetargi Ratusz planuje rozstrzygnąć w czerwcu. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here