Gracze na emeryturze

Co robią seniorzy na emeryturze? Okazuje się, że nie tylko zdrowe i służące im rzeczy. Niektórzy wpadają nawet w szpony hazardu.


Problematyce tej zostanie poświęcona konferencja, która odbędzie się 8 października o godz. 13 w sali 838 Collegium Jana Pawła II Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W konferencji, mającej na celu przybliżenie i nagłośnienie problemu hazardu wśród seniorów. – na ogół dotąd w Polsce pomijanego milczeniem – weźmie udział dr Bernadeta Lelolek-Kuleta (KUL), która jest koordynatorem merytorycznym badań nad tą tematyką. Obok niej wystąpi Iwona Sztajner, kierownik Poradni Profilaktyki Leczenia i Terapii Uzależnień w Lublinie i Puławach, reprezentująca także Stowarzyszenie MONAR. Z ramienia KUL głos podczas konferencji zabierze także dr hab. Iwona Niewiadomska, a całość, która będzie przebiegać na wzór dyskusji panelowej, poprowadzi Maja Ruszpel.

Za niebezpiecznym nałogiem polskich seniorów niejednokrotnie stoją tak bardzo szlachetne pobudki, jak chęć pomocy materialnej rodzinie, głównie dzieciom i wnukom. Innym, również ważnym powodem brania udziału w grach hazardowych jest chęć spełnienia życiowych marzeń na ostatnim etapie życia. W rezultacie uzależnieni seniorzy zbyt często odwiedzają kolektury Totalizatora Sportowego, a nawet kasyna gry. Zaznaczmy, że badania nad tematyką hazardu w życiu polskich seniorów, w tym emerytów, prowadzili naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Lubelskie badania nad hazardem seniorów są realizowane przy współpracy z naukowcami z Uniwersytetu de Bourgogne z Francji. Zasadnicze znaczenie dla ich przebiegu ma także współpraca z Krajowym Biurem do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.

Do zorganizowania lubelskiej konferencji na KUL-u przyczyniła się znacznie Fundacja Inspiratornia, która specjalizuje się w organizowaniu kampanii społecznych i edukacyjnych. Dotąd zrealizowała m.in. około 100 audycji o tematyce uzależnień w Polsce dla Radia TOK FM i RDC. Współpracował z nią prof. Wiktor Osiatyński.

Monika Skarżyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here