Grad interpelacji

Radny Mariusz Kowalczuk złożył do prezydenta Chełma aż siedem interpelacji, poruszając w nich bieżące miejskie problemy. Tyle pytań na raz Jakub Banaszek już dawno nie dostał. Kowalczuk skupił się na sprawach mieszkańców osiedli Słoneczne i Zachód, przez których został wybrany, ale też poruszył np. temat remontu wiaduktu w al. AK.

Mariusz Kowalczuk w chełmskiej radzie miasta zasiada od 2006 roku. Należy do grona najbardziej doświadczonych rajców. W każdej kadencji starał się być aktywny, nie inaczej też jest obecnie. Do tej pory napisał do prezydenta Jakuba Banaszka aż 36 interpelacji i pod tym względem plasuje się w ścisłej czołówce, a może nawet jest na pierwszym miejscu. Ostatnich siedem złożył niespełna dwa tygodnie temu.

W obecnej kadencji tylko radna Dorota Rybaczuk złożyła więcej interpelacji jednocześnie od Kowalczuka. Przed dwoma laty przygotowała aż 10 pytań. Po sześć zadali Tomasz Otkała, Elżbieta Ćwir i Edyta Rożek. Prezydent, zgodnie z obowiązującym prawem, ma 14 dni od daty złożenia interpelacji na udzielenie odpowiedzi radnemu.

Mariusz Kowalczuk zajął się problemami, z jakimi borykają się głównie mieszkańcy osiedli Słoneczne i Zachód, gdzie został wybrany na radnego. Zapytał czy miasto ma opracowaną dokumentację techniczną na przebudowę dwóch ulic, Wiercieńskiego na odcinku od Ogrodowej do wjazdu w osiedle w ul. Szymanowskiego oraz samej Ogrodowej od skrzyżowania z Pszenną do al. Armii Krajowej. Radny chciał też dowiedzieć się, czy obydwa drogowe zadania znajdą się w przyszłorocznym budżecie miasta i czy zostaną zrealizowane.

Kowalczuk przez lata starał się dbać o mieszkańców osiedla Pszenna – Metalowa. Zabiegał o budowę oświetlenia ulicznego, czy remont dróg. Tym razem zapytał prezydenta Banaszka jakich jeszcze inwestycji infrastrukturalnych mogą spodziewać się mieszkańcy osiedla do końca obecnej kadencji. Radny prosił, by urzędnicy odpowiedzieli, na jakie przedsięwzięcia miasto ma opracowaną dokumentację techniczną.

Kolejna interpelacja dotyczyła wakacyjnych remontów budynków oświatowych. Kowalczuk chce wiedzieć, w których placówkach są planowane prace remontowane i jaki będzie ich koszt.

Radny zapytał też o zakres prac związanych z rewitalizacją parku miejskiego. Chce też wiedzieć, kiedy rozpocznie się całą inwestycja i czy miasto ogłosiło już przetarg na wyłonienie wykonawcy.

Mariusza Kowalczuka zaniepokoił też wiadukt w al. Armii Krajowej, który z każdym rokiem niszczeje. Radny zadał pytanie, czy miasto zleciło wykonanie ekspertyzy stanu technicznego wiaduktu i czy jeszcze w tej kadencji obiekt zostanie przebudowany. Kowalczuk chce też poznać szacunkowe koszty takiej inwestycji.

Radny zwrócił też uwagę na ul. Lubelską, a konkretnie planowany do przebudowy odcinek między wjazdem do Galerii Chełm, a aquaparkiem. Mariusz Kowalczuk zapytał o termin rozpoczęcia inwestycji, czy został wyłoniony wykonawca i czy w trakcie prac remontowany odcinek zostanie całkowicie wyłączony z ruchu.

M. Kowalczuk zwrócił uwagę na remont odcinka ul. Zawadówka przy wyjeździe w kierunku Krasnegostawu. Kilka tygodni temu została wykonana nowa nakładka. Radny napisał, że firma drogowa pozostawiła jednak najbardziej zniszczony odcinek, od wjazdu w osiedle Zachód do baru „Ustroń”. Zapytał, czy w najbliższym czasie zostanie on wyremontowany, bo ul. Zawadówka wjadą do Chełma uczestnicy Tour de Pologne. Zdaniem radnego ten odcinek wydaje się mało bezpieczny dla kolarzy. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here